Özgüven Nasıl Kazanılır, 3 Denenmiş Yöntem

Özgüven Nasıl Kazanılır Diyenler Bu 3 Tekniği Pratiğe Aktarmalı

Özgüven kazanma konusunda çok değişik yöntemler üzerinde durulabilir ve insanların özgüvenini arttırabilmek için hakikaten farklı metotlar kullanılabilir, fakat özgüven nasıl kazanılır sorusu bağlamında kullanılabilecek özgüven geliştirme yolları, amacı taşıyan ve hedefe ulaştıran yollar olmalıdır.

  • Bu anlamda size aktaracağımız birkaç yöntemi pratik bir şekilde kullanabilirseniz, özgüven nasıl kazanılır sorusunun cevabını zaten öğrenmiş ve uygulamış olacaksınız.

Fakat öğreneceğiniz bu yöntemleri mutlaka ama mutlaka pratiğe aktarmak durumundasınız, aksi takdirde boş bir bilginin zihninizde yer edinmesinden başka herhangi bir girişimde bulunmamış olursunuz.

Özgüven Nasıl Kazanılır, Geçmiş Başarılara Gönderme Yapmak

Özgüven nasıl kazanılır konusunda evvela geçmiş başarılarınızdan istifade etmeyi düşünmeli ve geçmişin küllerini yeniden inşa etmeyi bilmelisiniz, şöyle ki:

  • Her insan geçmişinde öyle ya da böyle mutlaka ama mutlaka bir şekilde başarılı olmuş, herhangi bir konuda diğer insanların ilgisini ve desteğini alabilmiştir.

Bu anlamda her insanın kişisel hayatına baktığımızda, geçmişinde bilerek ya da bilmeyerek herhangi bir konuda başarılı olduğu birçok nokta bulunmaktadır. Şüphesiz ki sizin de hayatınızda başarıyı tatmış olduğunuz ve tamamen motivasyon ile dolduğunuz birçok nokta bulunmaktadır.

İşte bu noktalardan destek alarak ve geçmişte yaşadığınız başarı duygusunu tekrar yaşayabileceğinizi düşünerek özgüven nasıl kazanılır sorusunun cevabını kendi kendinize verebilirsiniz. Yani kendi geçmişinizden, kendi başarılarınızdan hisse alıp bunu tekrar başarabileceğinizi ve yeniden herhangi bir alanda başarılı olabileceğinizi düşünerek bunu gerçekleştirmeniz mümkündür.

İlgili Yazı: 9 Pratik ve Etkili Özgüven Kazanma Taktiği

Özgüven Kopyalama Yöntemiyle Nasıl Kazanılır

Özgüven nasıl kazanılır sorusu bağlamında bir başka etkili yöntemi de kopyalama taktiği olarak değerlendirmek mümkündür ve bunu da şöyle yapabilirsiniz:

  • Kendinize adeta idol olarak aldığınız bir kişiyi sürekli bir şekilde dinleyerek ve izleyerek, onun duygusal ve düşünsel altyapısını öğrenmeye çalışarak aynen onun gibi olabilirsiniz.

Bu öğrenme çeşidi sosyal öğrenme çeşidi olarak bilinmektedir ve karşı tarafı birebir kopyalama esasına dayanır. Esasında tamamen bilimsel olan bu yöntemi kullanmak oldukça kolay olmakla birlikte aynı zamanda zaten insanların sürekli yaptıkları bir davranıştır.

  • Örneğin insanlar dil öğrenirken ya da en basitinden yürümeyi öğrenirken mutlaka birilerini örnek alıp kopyalamışlardır. İşte bu durumu özgüven nasıl kazanılır sorusu çerçevesinde düşündüğümüzde de kendinize idol ve örnek olarak aldığınız herhangi bir kişinin başarılarını, düşünce ve duygu dünyasını kopyalayarak ve aynen taklit ederek özgüven kazanmanızın mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

Buradaki taklit ve kopyalama meselesini olumsuz bir şekilde değerlendirip bir başkasının çakması ve kopyası olacağınız hissiyatına hiçbir şekilde kapılmamalısınız, zira insanların tamamı bilerek ya da bilmeyerek bu kopyalama işini zaten yapar.

Özgüven Nasıl Kazanılır Sekteye Uğratan Handikap…

Mesele özgüven kazanmak olunca olumsuz düşüncelerinizden ve sizi sekteye uğratmaya çalışan duygularınızdan kurtulmak da hayati bir öneme sahip olacaktır.

Bu durumda iç sesinizi ve sizi engellemeye çalışan duygu ve düşünce yapınızı sürekli bir şekilde kontrol altında tutup onu denetlemeye ve hatta kanalize etmeye ve size fayda sağlayacak bir şekilde yönlendirmeye çalışmak durumundasınız, şöyle ki:

  • Diğer bütün insanları engellemeye çalışan bir iç ses ile doğmuş ve bu içsesin kontrolü ile hareket etmekteyiz. Burada bütün insanları (herhangi bir konuda girişimde bulunduklarında) engellemeye ve zarar görmesine mani olmaya çalışan bir iç ses bulunmaktadır ve bu iç ses, sürekli bir şekilde ‘bunu yapma, şunu yapma, başarılı olamazsın, tehlikeye maruz kalabilirsin’ biçiminde telkinlerde bulunmaktadır.

Bu iç ses, esasında bizi korumak ve tehlikeye atılmaktan kurtarmak maksadıyla çalışan bir mekanizmaya sahip olmasına rağmen, çoğu zaman özgüven nasıl kazanılır diyen insanların da önüne engel koymakta ve onların ilerleme kaydetmelerine mani olmaktadır.

  • İşte bu durumda özgüven nasıl kazanılır diyen kişiler bu iç seslerini ve kendilerine engel olmaya çalışan bu mekanizmayı kontrol altına almaya çalışmalıdır. Burada iç sesinizi denetleyebilir ve kendi kendinize mani olmaya çalışan iç sesinizi kontrol altına alıp onu ‘aslında başarabilirim ve yapabilirim’ şeklinde revize edebilirseniz; zaten başarılı olma yolunda en önemli adımlardan birini de atmış olacaksınız.

Özgüven nasıl kazanılır diyen insanların kesinlikle müracaat etmeleri gereken bir başka tavsiyeyi de aşağıda sunuyoruz, bu tavsiyeye de mutlaka göz atmalısınız:

ÖZGÜVENİN TEMEL DİNAMİKLERİ setini hemen indirmek için TIKLAYINIZ

Özgüven Nasıl Kazanılır, 3 Denenmiş Yöntem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön