Motivasyon Artıran 8 Harika Yöntem

Düzenli, planlı, programlı…

Motivasyonunuzu arttırmak istiyorsanız hayatınızı düzenli ve tertipli bir hale getirmelisiniz.

Düzen ve tertipten kastımız eski yaşamınızı tamamen terk edip yepyeni bir yaşama kavuşmanız değildir. Elbette ki amaç her zaman güzel bir yaşamın sahibi olmaktır. Ancak bu istek bir çırpıda gerçekleşmeyecektir.

Size tavsiyemiz günlük yaşamınızdaki küçük değişimlerden başlayarak tertipli ve düzenli bir hayatı oluşturmaya başlamanızdır.

Kıyafetlerinizi tertipli​ düzenli bırakın, işyerinizdeki masanız dağınık olmasın, her zaman şık ve temiz olmaya gayret etmelisiniz, paranızı nereye ve nasıl harcadığınız takip etmelisiniz…

Burada sıraladıklarımıza benzer basit düzenlemelerle bir süre sonra aslında yaşamınızı ciddi biçimde değiştirebildiğinizin farkına varacak ve böylece kolayca özgüven sahibi olabileceksiniz.

Biraz bencillik her zaman işe yarar!

Kültürümüzde maalesef kişilerin kendilerini düşünmeleri “bencillik, egoizm” gibi kelimelerle tabir edilip çok olumsuz karşılanmıştır. Halbuki sağlıklı bir kişiliğin gelişimi için bencillik olmazsa olmaz özelliklerden biridir.

Kendisini seven insan başkasını da sever. Eğer bir insan kendisini başkasının uğruna feda ediyorsa bilinmelidir ki günü gelince o insan da feda edilebilecektir. Yani normalden fazla fedakarlık göstermek aslında sevginin değil psikolojik rahatsızlığın dışavurumudur.

İşte bu gerçekten hareketle kendinizi sevmeyi hatta biraz bencillik yapmayı öğrenmelisiniz. Çünkü yaşamınızın merkezinde yine siz varsınız. İşte tam da bu nedenle siz yaşamınızdaki en değerli varlıksınız.

Sorunları basitleştirin, çözüm alternatiflerini zenginleştirin!

Başınıza gelen sorunları basit ve özetleyici ifadelerle tanımlayın. Bu tavır sorunları net biçimde tespit etmenize yardım edecektir. Kendi kendinizle kolayca hesaplaşabilecek ve meselenin özünü hemen yakalayabileceksiniz.

Mesela maddi sorunlarınızı tanımlarken sadece “Paraya ihtiyacım var.” deyin. Bir adam hakkında şüpheleriniz varsa “Ona hiç güvenmiyorum.” biçiminde net tespitler yapın. Bu tarzdaki yaklaşımlarınız hayatı sağlıklı biçimde algılamanızı kolaylaştıracaktır.

Ancak iş, çözüm yollarını bulmaya gelince bu kadar kestirmeci ve özetleyici olmamalısınız. Sorunlarınıza çözüm yolları bulurken her türlü seçeneği göz önünde bulundurmalısınız.

Mesela maddi sorunlarla ilgili bir problemi çözmek için elimizdeki tüm imkanları değerlendirmeli, gelir kaynaklarınızın hepsini göz önünde bulundurmalı ve alacağınız önlemler konusunda sistemli bir çalışma yapmalısınız.

İlginizi Çekebilir: Özgüven Nasıl Kazanılır, 3 Etkili Yöntem

Yeni hobiler denemek cesaretinizi arttıracaktır!

Bir kişiyi yaşama bağlayan en önemli şeylerden birisi de hobilerdir. Çünkü hobiler zevkle yaptığımız etkinliklerdir. Hobilerimizi yerine getirirken hem eğlenir hem de hayata dair yeni şeyler öğreniriz.

İşte tam da bu nedenle hobiler en iyi eğitim araçlarıdır.

Motivasyonunuzu arttırmak istiyorsanız daha önceden yapmak istediğiniz ancak çeşitli sebeplerle denemediğimiz hobilerinizi hemen uygulamaya başlayın. Eğer siz bu hobileri yürütürken başarılı olduğunuz hissine kapılırsınız kendinize müthiş bir güven duyacak ve motivasyonunuzu arttıracaksınız.

Fikir alışverişinde bulunun ama…

Önemli kararlar verirken ailenize ve arkadaşlarınıza danışın. Çünkü başkalarına danışmak her zaman ufkumuzu genişletir. Danışma kültürü ile bizim göremediğimiz fakat başkalarının görüp bize gösterdiği farklı bakış açılarını yakalama şansımız olur.

Danışma yoluyla karar vermek çoğu zaman rahatlıktır. Kişi başkalarının fikri ile hareket ettiği zaman gerilimden kurtulur ve üzerindeki sorumluluğu hafifletir.

Ancak başkalarına danışarak karar vermek asla motivasyonunuzu ve özgüveninizi arttırmaz. Eğer motivasyon sahibi bir birey olmak istiyorsanız hayatınıza dair önemli kararları kendiniz almalısınız.

Bu konuda “başka insanlara danışmayı alışkanlık haline getirmek ancak son kararı kendisi verebilmeyi öğrenmek” büyük önem taşımaktadır.

Sevin ve kızın!

Duygularınıza ket vurarak zihinsel ve irade yönüyle ileri aşamalara ulaşmanız mümkün değildir. Bu nedenle duygularınızı serbest bırakmayı öğrenmelisiniz. Yani kalbinizin sesine kulak vererek yaşamayı bilmelisiniz.

Hem sevgide hem de nefrette bütün açık yürekliliğinizle kendinizi ortaya koymayı bilmelisiniz. Sevginizi de nefretinizi de muhataplarınıza yansıtmalısınız.

Duygusal yoğunluğunuzu içe gömmek yerine dışa yansıtırsanız bir süre sonra hayata karşı eskisinden çok daha cesur davranabildiğinizi fark edeceksiniz.

Dinlenmeyi bilmelisiniz!

Motivasyon kazanmak için etkili dinlenme yollarını bilmelisiniz. Çünkü dinlenme sadece bedeni rahatlatma ve fiziksel olarak vücudu tekrar canlandırma değildir. İnsan her şeyden önce ruhsal olarak dinlenmeye ihtiyaç duyar.

En büyük başarılara imza atan insanların aktif olarak dinlenmeyi bildikleri hatta hayatlarının belli dönemlerinde aylaklık yaptıkları bilinen bir gerçektir.

Dinlenmenin yanı sıra iyi beslenmek, düzenli biçimde spor yapmak ve sağlıklı bir uyku düzenine sahip olmak da motivasyonu arttıran diğer unsurlardır.

Her zaman öğrenci…

Motivasyon arttırma çalışmaları da diğer tüm kişilik geliştirme çalışmaları gibi bir eğitim sürecidir. Bu nedenle konu hakkında her zaman meraklı bir öğrenci olmak ve asla öğrenmekten vazgeçmemek gerekir.

Gerçekten de Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı, çok güçlü dualarla dolu muazzam bir kitap. Okuyucu yorumlarını okuyunca mucizeye zaten şahit olacaksınız. Bu kitap gerçekten hayatınızı değiştirecek.

Şuraya tıklayıp Kenzül Dua kitabını indirin.

Gideceğiniz sayfada bunlar gibi daha yüzlerce mucizevi yorum var, artık kendinize bir fırsat vermenin vakti geldi:

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top