Mezarlıkta Hangi Dualar Okunur, Nelere Dikkat Edilir?

Mezarlıkta Dua Okumanın Fazileti

Dünya üzerinde yaşayan hemen hemen tüm toplumlarda ölülere büyük saygı duyulmaktadır. Yakılan ölüler hariç genel olarak vefat eden kişilere ait bir istirgahhane olarak mezarlıklar tercih edilmektedir. İslam toplumunda da aile büyüklerinin ve diğer vefat eden kişilerin mutlaka bir mezarı bulunmaktadır. Bazı özel zamanlarda bayramlar, kandiller, arife günleri gibi zamanlarda mezarlıkların ziyaretçi akınına uğradığı görülmektedir. Her zaman ölülerimizin mezarlarını ziyaret edemesek de bu özel ve kutsal zamanlarda mutlaka gidilerek dualar edilmektedir.

İslam’da ölülerin dua beklediğine oldukça fazla inanılmaktadır. Bu nedenle her aklınıza geldiğinde hemen dua eder ve akrabalarınızın ruhuna hediye edersiniz. Mezarlık ziyaretlerinde de yine bazı dualar okunulmaktadır. Mezarlıkta okunacak dua aileden kaybedilenlere ve orada yatan kişilerin ruhlarına okunarak hediye edilmektedir. Elbette yine Peygamberimiz de bu duaya katılmakta ve ona da selam salat ve dualar gönderilmektedir.

Müslümanlar mezarlıkta okunacak dua konusunda oldukça hassas oldukları için ziyarete gidilirken mutlaka abdestli gidilir. Öncelikle efendimizin de kabir ziyaretlerinde okuduğu dua olan ve orada kabri bulunanlara selam eden ve af dileyen dua okunur. Ardından ise genel olarak Yasin suresi, Amme, Tebareke, Ayetel Kürsi, Fatiha, İhlas, Nas ve Felak sureleri okunulmaktadır. Bu duaları isterseniz ezberden isterseniz de kutsal kitaptan okumanız mümkündür.

Mezarlıkta Dua Okumanın Usul ve Adabı

Eğer kabristana bir ziyaret gerçekleştirecek iseniz mezarlıkta okunacak dua hazırlıklarınızı gitmeden evvel yapabilirsiniz. Genel olarak mezarlığa girerken peygamberimizin okuduğu dua ile veya selamünaleyküm diyerek gerçek dünyaya göçmüş kişilere selam verilmektedir. İsterseniz ziyaret edeceğiniz kabre ulaşana kadar Fatiha, İhlas, Ayetel Kürsi gibi duaları okuyabilirisiniz. Bu duaları kabirlerde yatanlara hediye ederek onları da sevindirebilirsiniz. Unutmayınız ki ziyaret edilen kabirlerin çokluğu kadar unutulan kabirler de bulunmaktadır.

Mezarlıkta okunacak olan dualar elbette ki tam kabrin başında veya ismen okunarak hediye edildiğinde makbuldür.  Mezarlıkta okunacak dua ziyaretini yapacağınız kişi için oldukça önemlidir. Bu nedenle duanızı ederken o kişi için af ve mağfiret dilemeyi ve hayır hasenat yapmayı da unutmayınız.

İlk olarak mezarlıkta okunacak dua için kabir ziyaretlerinde önemli bir sünnet olan abdest mutlaka alınmalıdır. Kabre gelindiğinde selam verilmelidir. İslam dinine göre kabrin ayakucunda durulması uygundur. Bu nedenle dua edilirken de ayakta okunması makbuldür. Eğer ayakta durmaya güç yok ise ayakucunda uygun bir alana oturularak dua okunmalıdır.

Mezarlıkta Hangi Duaların Okunması Daha Makbuldür?

Mezarlıkta okunacak dualar arasında olan Yasin suresi Kuran’ın kalbi olarak değerlendirilmektedir. Okunması oldukça sevap veren bir duadır.

Tebareke (Mülk) suresi ve Amme (Nebe) suresi ise ölüm ve yaşamın Allah tarafından yaratıldığını ve her şeyin tek sahibinin Allah olduğunu anlatmaktadır.

Ayetel Kürsi ise Bakara suresinin bir kısmıdır ve Allah’ın yüceliğinden ve kusursuzluğundan bahsetmektedir.

Fatiha ve İhlas suresinde ise Hamd edilecek tek mecranın sadece Allah olduğuna işaret edilmektedir. Rabbin asla benzeri olmadığını ve kulların sadece Allah’tan dilemeleri anlatılmaktadır.

Bir Müslüman’ın normal yaşantısında da sık sık okuyarak Allah’ı anması gereken bu dualar kabir ziyaretlerinde de okunulmaktadır. Her bir surenin derin manasını hissederek ve kabirde bulunan kişinin duanıza çok sevineceğini bilerek okumalısınız. Bu duaları okurken Allah’ı övecek ve onun kusursuzluğunu anlatarak kabirdeki kişi için af dileyebileceksiniz.

Duanın gücüne inancı olan İslam toplumunda her zaman ölüler için dua edilmektedir. Dua edilirken hem Allah rızasını kazanmak için edilir hem de dua hediye edilirken peygamberimizden başlanılarak sıralama yapılmaktadır. Bu nedenle mezarlıkta edilen dualar çok daha fazla kişi için edilmiş olmaktadır.

Gerçekten de Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı, çok güçlü dualarla dolu muazzam bir kitap. Okuyucu yorumlarını okuyunca mucizeye zaten şahit olacaksınız. Bu kitap gerçekten hayatınızı değiştirecek.

Şuraya tıklayıp Kenzül Dua kitabını indirin.

Gideceğiniz sayfada bunlar gibi daha yüzlerce mucizevi yorum var, artık kendinize bir fırsat vermenin vakti geldi:

 

 

İlginizi Çekebilir: Hastaya Okunacak Dua

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top