İç Rahatlatan Dua Sayesinde Huzur Buldum

İç rahatlatan dua her müminin ihtiyaç duyabileceği bir niyazdır. Zira yaşadığımız bu dünya bilinmelidir ki bir sınav dünyasıdır. Bu sınav gerçekten çetin geçmektedir ve insanın bazen ruhsal sıkıntı yaşaması çok doğaldır. 

Büyük alimler dahi bazen ruhsal olarak sıkılıp daraldıklarını ifade etmişlerdir. Bu durumda kurtuluş çaresi olarak iç rahatlatan dualara müracaat etmişlerdir.

İnsanın kendisini zor durumda hissettiği anlarda yüce Rabbine yönelmesi ve dua ederek çıkış yolu araması en isabetli tercihtir. Gerçekten de iç sıkıntısından kurtulmanın en tesirli yolu dualar okuyarak huzura kavuşmayı dilemektir.

Bu yazımızda yaygın olarak okunan 3 farklı iç rahatlatan duanın sözlerine ve Türkçe mealine yer vereceğiz. Ayrıca duaların okuma adabı hakkında da önemli açıklamalar yapacağız.

İnsanlardan gelen kötülükler karşısında okunması tavsiye edilen iç rahatlatan dua

Ne yazık ki bazen insanların içine düştükleri sıkıntılı durumun sebebi kötü niyetli diğer insanlardır. Zira insanoğlu hayatın gelip geçici olduğunun farkında değildir ve küçük çıkarlar için başka insanları zor duruma düşmekten çekinmez. Elbette ki iyilik ve hoşgörü üzerine hayatını sürdüren insanlar da vardır. Fakat bunların sayısı diğer insanlara nazaran oldukça azdır.

Kötü niyetli insanlardan gelen sıkıntılı durumları aşmak için müminlerin her türlü tedbiri alması ve mücadele etmesi şarttır. Zira Peygamber Efendimiz de hayatında böyle davranmıştır. 

Her türlü tedbir alındıktan sonra dualar okuyarak insanların verdiği iç sıkıntılarını hafifletmek gerekir. Bu hususta büyük alimlerin tavsiye ettikleri duanın sözleri şöyledir:

Bismillahirrahmanirrahim

Hasbinallah ve ni’mel vekil,ve ni’mel mevla, ve ni’men nasir. (amin)

Duanın Türkçe meali

Allah Teala, bize yeter, O ne güzel vekildir. Ne güzel Mevla ve ne güzel yardımcıdır.

Ayrıca insanlardan gelen sıkıntılı durumlar karşısında Kehf suresinin okunması da çok olumlu sonuçlar vermektedir. Allah’ın Ya Kadir ve Ya Azim esmalarını okumak da iç sıkıntısından kurtulmakta inşallah faydalı olacaktır.

iç rahatlatan dua

Maddi sıkıntılardan dolayı zor duruma düşen kişilere okumaları tavsiye edilen iç rahatlatan dua

Önceki dönemlerde İslam dünyasında yoksulluk insanların ruh halini şiddetli biçimde etkileyen bir sıkıntı değildi. Zira İslam dünyasında zekat ve sadaka vardı. Bu uygulamalar sayesinde geçim sıkıntısı İslam dünyasının problemi olmaktan çıkmıştı. Hatta eski İslam devletlerinde öylesine bir sosyal düzen vardı ki insanlar kendi şehirlerinde sadaka verecek adam bulamazlardı.

Günümüzde ise ne yazık ki maddi problemler insanların tek başlarına çözmeleri gereken sıkıntılar haline gelmiştir. Bir kişi geçim derdi ile uğraşıyorsa büyük ölçüde yalnızdır ve sorunlarını kendisi hal etmesi gerekir.

Günümüzde maddi sıkıntıların ağırlığı insanların ruhsal yapısını sarsacak kadar şiddetlidir. Bu nedenle maddi sorunlarla uğraşırken devamlı dualar okuyarak manevi yönden güçlenmek gerekir. Büyük alimler bu hususta şu duanın devamlı okunmasını tavsiye etmektedir:

Bismillahirrahmanirrahim

Ya Hayyu ya Kayyum! Bi rahmetike esteğîsu. (amin)

Duanın Türkçe meali

Ey daima hayatta olan Hayy, bütün varlıkları ayakta tutan Kayyum! Rahmetinin hakkı için senden yardım istiyorum.

Bu dua kişinin maddi sıkıntılar yüzünden içine düştüğü zor durumda kendisini rahat hissetmesini sağlayacaktır. 

Duanın bir diğer fazileti ise bereket duası hükmünde olmasıdır. Bu duayı devamlı okuyan müminlerin kısa sürede bütün maddi sorunlarını aşarak geniş bir rızık ile nasiplendikleri ifade edilmektedir.

Maddi sorunları bulunan kişilere ayrıca sık sık Zariyat suresini okumaları tavsiye edilmektedir. Bu surenin cuma sabahları okunması halinde inşallah kısa sürede müminler bereketli bir yaşama kavuşacaklardır.

Yüce Allah’ın güzel isimlerinden olan Ya Ganiyy ve Ya Muğni esmaları da zikir halinde devamlı tekrar edilirse geçim sıkıntılarının son bulmasına vesile olmaktadır.

 

Kendisini güçsüz ve çaresiz hisseden müminlere okumaları tavsiye edilen dua

Bazen insanlar herhangi bir ciddi sebep ortada yokken de sıkılıp daralabilirler. Bu durumda söz konusu iç sıkıntısını vakit kaybetmeden gidermek gerekir. Çünkü iç sıkıntıları giderilmeden kalırsa bir süre sonra daha ciddi ruhsal sıkıntılara zemin hazırlar. 

İç sıkıntısından kurtulmak için okunması tavsiye edilen duanın sözleri şöyledir:

Bismillahirrahmanirrahim

La havle ve la kuvvete illa billah. (amin)

Duanın Türkçe meali

Güç ve kuvvet ancak Allah’a mahsustur.

Büyük alimler iç sıkıntısından kurtulup rahatlamak isteyen müminlere sık sık İnşirah suresini okumalarını da tavsiye etmektedir. Bu surenin gece yatmadan önce okunması kişinin ruhsal açıdan kendisini çok daha rahat hissetmesini sağlayacaktır. Gün içinde de müminler daralıp sıkıldıklarını her hissettiklerinde bu sureyi okuyarak huzura erebilirler.

Büyük alimler aynı zamanda iç sıkıntısından kurtulmak için Allah’ın güzel isimleri olan esmaların zikredilmesini ve Kur’an-ı Kerim’den kısa surelerin okunmasını da tavsiye etmektedir.

Gerçekten de Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı, çok güçlü dualarla dolu muazzam bir kitap. Okuyucu yorumlarını okuyunca mucizeye zaten şahit olacaksınız. Bu kitap gerçekten hayatınızı değiştirecek.

Şuraya tıklayıp Kenzül Dua kitabını indirin.

Gideceğiniz sayfada bunlar gibi daha yüzlerce mucizevi yorum var, artık kendinize bir fırsat vermenin vakti geldi:

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top