Huzur Duası Kafanızın da Gönlünüzün de Rahatlamasını Sağlar

Huzur duasının okunma amaçları nelerdir?

 • Eşleri ile sorun yaşayan insanlar bu duayı okurlarsa karı-koca arasında sevgi ve saygı hasıl olur.
 • İş yaşamında görülen sorunların giderilmesini temin eder ve müminlerin huzurlu bir ortamda çalışmalarını sağlar.
 • Vesvese dahil olmak üzere her türlü ruhsal sıkıntının bitmesini temin ederek huzurun yakalanmasına vesile olur.
 • Büyük acılar yaşamış ve büyük musibetlerle karşılaşmış insanların daha güçlü olmalarını sağlar. İnsanlarda dayanma gücünün artmasına vesile olur.
 • Çocukların hayırlı birer evlat olarak yetişmelerini sağlar. Evlatlarının kötü alışkanlıklardan kurtularak düzgün bir yaşam sürdürmesini isteyen müminler bu duanın faziletlerinden faydalanmalıdır.

İfade edilen bu amaçlar dışında ihtiyaç duyulan her konuda huzur duasına müracaat edilebilir. Bu duayı samimi duygularla okuyan müminlerin inşallah elleri boş çevrilmeyecek ve arzuladıkları huzur kendilerine nasip edilecektir.

Huzur duası okuyacak müminler şu hususlara dikkat etmeli!

 • Huzur duası Allah’ın güzel isimleri olan esmalara ve Kuran ayetlerine dayanır. Bu bakımdan dua öncesinde abdest alınması büyük önem taşır. Abdestli biçimde dua etmenin sayısız fazileti vardır. Zira abdest hem bedensel temizlik anlamındadır hem de dua öncesi ruhsal hazırlık mahiyetindedir.
 • Huzur duası okuyacak müminlerin aynı zamanda özeleştiri yapmaları ve kendi hatalarından kaynaklanan bir sıkıntı varsa bunu düzeltmeye gayret etmeleri gerekmektedir. Müminler ailevi ve sosyal ilişkilerini düzenlemek için sorumluluklarının farkında olmalıdır. Yani dua eden mümin huzuru bulmak için fiili duaya da başvurmalı ve elinden gelen gayreti sarf etmelidir. 
 • Huzur duasının tesirini göstermesinin en önemli şartı samimi duygularla el açmaktır. Kişinin bütün kalbini ortaya koyarak niyaz etmesi halinde inşallah Arş-ı Ala’da sesi duyulacak ve elleri boş çevrilmeyecektir.

Huzur duasının günün hangi vakitlerinde okunması daha makbuldür?

İslami anlayışta günün her vakti dua edilebilir. Zira dua etme konusunda zaman ve mekan kavramları sınırlayıcı değildir. Ancak duaların daha makbul kabul edildiği vakitler de vardır. Büyük alimlerin tavsiye ettikleri bu zaman dilimlerinde dua etmek inşallah çok daha hayırlı sonuçlara vesile olmaktadır.

Büyük alimler huzur duası için makbul kabul edilen zaman diliminin yatsı namazı sonraları olduğunu ifade etmektedir. Her gece yatsı namazından sonra ve uyumadan önce bu duanın okunması inşallah en isabetli davranış olacaktır. Eğer kişi bu vakitte dua etmeye fırsat bulamazsa sabahın erken saatlerinde de duasını okuyabilir. Ayrıca bayram sabahları ve kandil geceleri gibi kutsi vakitlerde de dua etmenin daha makbul olduğunu ifade etmekte fayda vardır. 

Huzur duasını kaç gün süreyle okumalıyım?

Huzur duası sadece bir gün okunan dualardan biridir. Kişi huzura ihtiyaç duyduğu bir mevzuya dair Rabbine yönelerek el açacak ve ardından tam bir teslimiyet içinde yüce Allah’ın takdirine rıza gösterecektir. 

Huzur duası yaygın olarak bir gün okunan bir dua olmasına rağmen bazı kaynaklarda 3 gün veya 7 gün gibi sürelerle de okunabileceğine dair görüşler dile getirilmiştir. 

Bazı alimler ise söz konusu huzur temin edilinceye kadar sabırla dua etmeye devam edilmesini tavsiye etmektedir. Dualarda aceleci olmamak ve dualara sabırla devam etmek duanın icabet görmesinde büyük önem taşımaktadır. Bu itibarla müminlerin sadece 1,3,7 gün gibi belirlenmiş vadelerle dua etmek yerine istekler gerçekleşinceye kadar dua etmeye devam etmeleri daha makbul olacaktır.

İlginizi Çekebilir: 7 Gün Okunan Sevdiğine Kavuşmak İçin Dua

Huzurlu bir yaşam sürdürmek isteyen müminlere büyük alimlerden önemli tavsiyeler

Huzurlu ve mutlu bir yaşam için dua eden müminlere büyük alimler şu tavsiyelerde bulunmuşlardır:

 • İslami anlayışına uygun bir hayat sürdürmeye gayret edin. Allah’ın emir ve yasaklarına uymanın mutluluğa ulaşmakta kilit rol oynadığını unutmayın.
 • Ailenizi ve sosyal çevrenizi ihmal etmeyin. Yardımınıza ihtiyaç duyan insanları yalnız bırakmayın.
 • Her işinize Besmele ile başlayın. Her fırsatta yüce Allah’ı güzel isimleri ile anın.
 • Sadaka vermenin kaza belayı def ettiğini ve huzurlu bir yaşama kavuşmaya vesile olduğunu bilerek hareket edin. Gücünüz nispetinde devamlı ihtiyaç sahiplerine sadaka vermeyi alışkanlık haline getirin.
 • Hem size hem de ailenize faydası dokunacak işlerde çalışın. Helal yollardan para kazanarak kimseye muhtaç olmayacağınız bir hayat sürdürmeye gayret edin.
 • Devamlı abdesti dolaşmaya özen gösterin.
 • Kapalı yaşam tarzından uzak durun fırsat buldukça seyahat edin.
 • Sık sık Kur’an okuyun ve Kuran-ı Kerim’den bazı sureleri ezberleyerek devamlı zikredin.
 • Kişisel bakımınızı aksatmayın. Kılık kıyafetinize önem verin. Sağlıklı bir yaşam sürdürmeye gayret edin.
 • Öğrencilerin okutulması, bekarların evlendirilmesi, işsizlere iş temin edilmesi ve evi olmayan insanların ev sahibi yapılması gibi hayırlı işlere aracılık edin.
 • Devamlı yeni şeyler öğrenin ve sahip olduğunuz yetenekleri geliştirin.
 • Ramazan ayı dışında da belli günlerde oruç tutarak nefsinizi terbiye edin ve manevi dünyamızı zenginleştirin.
 • Allah’ın verdiği nimetler için her daim şükredin ve dualar okuyarak yüce Allah’a bağlılığınızı güçlendirin.

İfade edilen bu tavsiyelere bakıldığı zaman bazılarının dini bir nitelik taşıdığı bazılarının ise günlük yaşam ile alakalı olduğu görülmektedir. Aslında İslam dini hem kişinin günlük yaşamını hem de manevi dünyasını düzenlemektedir. Bu itibarla büyük alimlerin ifade ettikleri tavsiyelerin tümü İslami çerçeve içinde düşünülmelidir.

Huzur duasının sözleri

Huzur duası Allah’ın güzel isimleri olan esmalardan ve Kur’an ayetlerinden oluşan bir niyazdır. Duada öncelikle besmele çekilir ve ardından 7 adet esma peş peşe okunur. Esmaların başına “ya” nidası getirilmektedir. Esmalar bittikten sonra sırasıyla şu ayetler okunmaktadır:

 • Nisa suresi 132. ayet
 • Meryem suresi 96. ayet
 • İnşirah suresinin tamamı

İfade edilen bu teşkil sırasına göre huzur duasının sözleri şöyledir:

Bismillahirrahmanirrahim

Ya Rahman

Ya Rahim

Ya Selam

Ya Bari

Ya Gaffar

Ya Vehhab

Ya Fettah

Ve lillahi ma fis semavati ve ma fil ard ve kefa billahi vekıla. 

İnnellezıne amenu ve amilus salihati se yec’alü lehümür rahmanu vüdda. 

Elem neşrah leke sadrek. Ve vada’na ‘anke vizreke. Elleziy enkada zahreke. Ve refa’na leke zikreke. Feinne me’al’usri yüsren. İnne me’al’usri yüsren. Feiza ferağte fensab. Ve ila rabbike ferğab. (Amin)

Huzur duasını ezberlemekte zorlanan müminler dua sözlerini yazılı bir metinden de okuyabilirler.

Gerçekten de Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı, çok güçlü dualarla dolu muazzam bir kitap. Okuyucu yorumlarını okuyunca mucizeye zaten şahit olacaksınız. Bu kitap gerçekten hayatınızı değiştirecek.

Şuraya tıklayıp Kenzül Dua kitabını indirin.

Gideceğiniz sayfada bunlar gibi daha yüzlerce mucizevi yorum var, artık kendinize bir fırsat vermenin vakti geldi:

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top