Hayırlı Eş Duası Okuyarak Aile Saadetinizi Sağlam Temellere Oturtun!

Hayırlı eş duasının sözleri ve adabı

Hayırlı bir eş bulup yuva kurmak her yetişkin müminin dileğidir. Zira vakti gelince kendi yuvasını kurmak hem zaruridir hem de yüce Allah’ın en büyük nimetlerinden biridir.

Hayırlı eş duası da bu nimete nail olmaya vesile olan muazzam etkili bir niyazdır. Bu duanın feyzi ve yüce Allah’ın izni ile matlubuna kavuşan sayısız mümine ait anlatımlar bulunmaktadır.

Hayırlı eş duasının ne olduğuna dair İslam dünyasında bir ihtilaf (tartışma) yoktur. Herkes hayırlı eş duasının Furkan suresi 74. ayet olduğunu bilmektedir. Ancak asıl sorun bu ayeti kelimeyi dua hükmünde okumak yani adabına uygun dua edebilmektir.

Bu yazımızda,

  • Hayırlı eş duasının okunma adabı nedir?
  • Dua öncesinde ve sonrasında neler yapılmalıdır?
  • Dua sadece bir ayetin okunmasından mı ibarettir?
  • Duanın sözleri nelerdir?
  • Duanın tesirini arttırmak için neler yapılmalıdır?

sorularına sahih kaynaklar ışığında cevaplar verdik. Ama öncesinde önemli bir ikazda bulunmak faydalı olacaktır.

“Kısmet açma büyüleri” ile “karşı cinsi tavlama taktikleri”ne yer veren kitaplar sizi günaha sürüklemesin!

Son zamanlarda büyü ile gönül meselelerinin çözümünü deneyen çok sayıda insanın çabalarına tanık oluyoruz. Elbette büyü yoktur, deyip mevzuyu kapatamıyoruz.  Çünkü büyünün var olduğu Kuran ve hadislerde geçmektedir. Aynı şekilde büyünün her türünün yasak olduğu da Kuran ve hadislerde geçmektedir. O halde dinen caiz olmayan ve korkunç sonuçlar da doğuran bu şer uygulamalardan uzak durmak gerekir.

Son zamanlarda ortaya çıkan “tavlama taktikleri eserleri” ise başlı başına ayrı bir mesele. Kişinin helal dairesi içinde olmayan hareketler yapmasını tavsiye (!) eden bu kitaplar kesinlikle ahlaki açıdan büyük erozyon yaratmaktadır.

Bu itibarla günahlardan sakınan her mümin erkek ve kadının bu iki şer uygulamadan uzak durması büyük önem taşımaktadır.

Hayırlı eş duası ise Kuran ayetlerine ve Allah’ın esmalarına dayanır. Hz. Muhammed’in sünnetine uygun bir icraattır ve büyük İslam alimleri tarafından tavsiye edilmiştir.

Hayırlı eş duası okumadan önce neler yapılmalıdır?

Bu kutsi dua öncesinde kesinlikle abdest alınmalıdır. Zira Kuran ayetlerine dayanan dualar abdestsiz okunamaz.

Dua için sessiz, temiz ve huşu içinde dua etmeye uygun bir yer bulunmalıdır.

Kısmet açma duası kutsi bir dilek-hacet duasıdır. Bu nedenle gün içinde okunan zikirler gibi ayakta, arabada vs okunamaz. Dua edecek mümin kıbleye dönecek, dizleri üstüne çökecek ve ellerini semaya açarak dua edecektir.

Hayırlı eş duası özel yaşamla ilgili bir duadır. Bu tarz dualar okunduğunda başka şahıslara dua edildiğine dair bilgi verilmezse daha isabetli olacaktır.

Hayırlı eş duasının sözleri nelerdir?

Hayırlı eş duası besmele ile başlar, Hz. Muhammed’in dualara başlarken okuduğu mukaddime ile devam eder. Ardından Ya Vedud,  Ya Latif, Ya Mucib ve  Ya Azim esmalarından sonra birer defa Furkan suresi 74. ayet okunur. Duanın son kısmında ise dileğin beyan edildiği Arapça bir cümle bulunur.

Buna göre hayırlı eş duasının tam ve orijinal hali şöyle olacaktır:

Bismillahirrahmanirrahim

Subhane Rabbiyel aliyyil alel vehhab.

Ya Vedud,

Vellezîne yekûlûne rabbenâ heb lenâ min ezvâcinâ ve zurriyyâtinâ kurrete a’yunin vec’alnâ lil muttekîne imâmen.

Ya Latif,

Vellezîne yekûlûne rabbenâ heb lenâ min ezvâcinâ ve zurriyyâtinâ kurrete a’yunin vec’alnâ lil muttekîne imâmen.

Ya Mucib,

Vellezîne yekûlûne rabbenâ heb lenâ min ezvâcinâ ve zurriyyâtinâ kurrete a’yunin vec’alnâ lil muttekîne imâmen.

Ya Azim,

Vellezîne yekûlûne rabbenâ heb lenâ min ezvâcinâ ve zurriyyâtinâ kurrete a’yunin vec’alnâ lil muttekîne imâmen.

Rabbi inni lime enzelte ileyhi min hayrin fakiru. (amin)

Duanın sözlerini ezberlemekte zorlanan müminlerin bu duayı yazılı bir metin üzerinden okumalarında bir mahzur yoktur. Bu hususta icazet (izin) beyan eden büyük alimler vardır.

Hayırlı eş duasının en makbul kabul edildiği vakitler hangileridir?

Kısmet ile ilgili duaların en hayırlı kabul edildiği vakitler gece yatsı namazı sonralarıdır.

Bu itibarla alimler kadim dua kitaplarında kısmet açma dualarını haftada bir gece ve tercihen perşembe geceleri yatsı namazından sonra okumanın çok daha isabetli olacağını vurgulamışlardır.

Hayırlı eş duasını ne kadar süre okumaya devam etmeliyim?

Bu dua her şeyden önce Allah’a yakarıştır. Dualarda aceleci olunmaması gerektiği ve sabırla duaya devam edilmesinin önemli olduğunu bizzat Hz. Peygamber dile getirmiştir.  Bu tavsiyeden hareketle dilek gerçekleşinceye kadar her perşembe gecesi duanın okunmaya devam edilmesi önerilmektedir.

Duanın tesirini arttırmak için neler yapılmalıdır?

Duaya icabeti arttırmak için tavsiye edilen bazı uygulamalar şunlardır:

Dua edilmeden önce ihtiyaç sahiplerine küçük de olsa bir miktar sadaka vermek faydalı olacaktır. Zira sadaka ömrü uzatır, kaza-beladan muhafaza eder ve rahmet kapılarının açılmasını sağlayarak dualara olan icabeti arttırır.

Eğer dua farz namazlarından hemen sonraya (yatsı namazı) denk getirilirse inşallah kulun duasının “rahmet kapısı”nda duyulması mümkün olacaktır.

Dua ederken Allah’a sık sık hamdüsena etmeyi ve yüce peygamberimize salavat getirmeyi alışkanlık haline getirmek gerekir.

Eğer kişi dua bittikten sonra Kuran-ı Kerim’den Ahzap,  Necm ve Taha surelerini okursa inşallah yüce Allah niyazına cevap verecektir.

Dua eden kişi Allah’ın kulları için en hayırlısını nasip ettiğini bilmeli ve gerçekleşen dualar gibi gerçekleşmeyen duaların da Allah’ın takdiri ve rahmeti olduğunu kabul etmelidir. Zira yüce Allah her şeyi bilendir ve kullarının bilmediklerinden de haberdardır.

Gerçekten de En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı, çok güçlü dualarla dolu muazzam bir kitap. Okuyucu yorumlarını okuyunca mucizeye zaten şahit olacaksınız. En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı gerçekten hayatınızı değiştirecek.

Şuraya tıklayıp En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı'nı indirin.

Gideceğiniz sayfada bunlar gibi daha yüzlerce mucizevi yorum var, artık kendinize bir fırsat vermenin vakti geldi:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir