Hastaya Okunacak Dua Hükmünde Ayetler ve Esmalar

Hastaya Okunacak Duaların Muazzam Faziletleri

İnsanlar bazı zamanlar çeşitli rahatsızlıklara yakalanmaktadırlar. Dünya üzerinde var olan her hastalığın şifasının da yaratıldığı bilinmektedir. Ancak henüz keşfedilmemiş olabilir. Çeşitli hastalıklar ile mücadele eden kullar şifa için elbette ki hastanelerden ve ilaçlardan yardım almalı ve kalan kısım için Allah’tan yardım istemelidir. Hastaya okunacak dua güçlü dualardandır. Çünkü Kuran’da var olan dualardandır. Ayrıca peygamberimizin de tavsiyede bulunduğu bir takım şifa duaları bulunmaktadır.

  • Kuran’da yer alan bu mucize dualar hem bedensel olarak yaşanan hastalıklara hem de ruhen yaşanan rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Unutmayınız ki dua samimiyet ile Allah’tan istenilirse emin olun ki şifa kapıları açılarak hastalar sağlığına kavuşacaktır.

Kişilerin yaşamış olduğu rahatsızlıklardan kurtulmak için Allah’a yönelmeleri oldukça güzel bir davranıştır. Ancak kişi duayı okuyamayacak kadar hasta ise onun şifası için bir yakını da bu duayı okuyabilir. Hastaya okunacak dua kişilerin kısa sürede eski sağlıklarına kavuşması için okunulmaktadır. Hastaların yaşamış oldukları hem maddi hem de manevi hastalıkların şifaları bu dua ve zikirlerde gizlidir.

İlginizi Çekebilir: Ya Vedud Duası

Hastaya Okunacak Duaları Okurken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Hususlar

Şifa bulmak adına okunacak bu duaların tamamı Kuran’da yer almaktadır. Bu nedenle bu duaların abdestli olarak okunması uygundur. Eğer hastaya okunacak dua bir yakını tarafından okunacak ise yine hastanın yanında ve abdestli olarak duanın okunması uygun görülmektedir.

Bu duaların bir hassas yanı da kalben inanarak okunması gerektiğidir. Bu tarz duaların tam bir bütünlük içerisinde okunarak derdin dermanı talep edilmelidir.

Hasta İçin Okunacak Duanın Okunma Usulü

Kullar hastaya okunacak dua için mutlaka abdestli olmalıdır. Bu dua için duayı edecek olan kişinin Allah’a tam iman etmiş birinin olması şarttır. Çünkü bu duanın kalp bütünlüğü ile okunması gerekmektedir. Hasta için okunacak duayı genel olarak sabah namazından sonra veya sabah hava aydınlanmadan yapmak uygun görülmektedir.

  • Dua edilmeden evvel kişi kıbleye dönerek yedi defa besmele çeker ve ister kendi duyacağı seste isterse de iç sesi ile niyet eder. Bu niyeti hastanız için şifa istediğinizi söyleyerek ve şifa kapısının Allah olduğunu dile getirerek yapabilirsiniz.  Niyet ettikten sonra Fatiha suresini okumalısınız.

Yine tam bütünlük adına gözler kapalı olabilir. Fatiha da yine yedi kez okunmalıdır. Fatiha suresinden sonra, Allah’ım sen kullarını başıboş bırakmaz ve helak etmezsin. Senin hikmetin sonsuzdur. Senin izzetin aciz kulların gözlerini kamaştırır. Sen sonsuz merhamet sahibisin. Allah’ım senin yüceliğin ve merhametin sonsuzdur. Bu sonsuzluğun hatırı için bize şifa ver. Tedavilerin en iyisini nasip ederek şifamızı ver Ya Rabbi denilmektedir. Bunun ardından da Ya Şafi Zikrini 21 kez okumalısınız.

Ardından da “Allah’ım sen kullarını farklı dertler ve sıkıntılar ile imtihan edersin. Bu imtihanlar elbette bizlerin çok daha iyi yerlere gelmesi içindir. Sen verdiğin farklı hastalıklar ile kullarını cennet için hazırlayansın. En nihayetinde sınav son bulduğu zaman kullarına şifayı veren yine sensin. Allah’ım senden şifa bekleyen ve tutuldukları sınavın son bulmasını bekleyen kullarına merhamet göster ve onlara güzellikler ver. Açılan ellerimizi boş bırakma.” denilerek bu dua tamamlanır. Bu dua hastaya temas edilmeden okunur.

  • Ayrıca yine hastalara şifa olması için, Tevbe suresi 14 numaralı ayet, Nahl suresi 69 numaralı ayet, yunus suresi 57 numaralı ayet, İsra 82 numaralı ayet, Şuara 80 numaralı ayet okunabilir.

Yine aktarılan rivayetlere göre peygamberimiz yakınlarından biri hastalandığı zaman İhlâs, Felak ve Nas surelerini okur avuçlarına doğru üfleyerek kişiye dokunarak duasını tamamlarmış. Elbette kişinin yaşadığı hastalık nedeni ile dokunmanız sakıncalı olabilir. Bu nedenle ille dokunarak dua etmeye çalışmayınız. Yine şifa olması açısından Kuran’da bulunan Rabbi ve Rabbena ile başlayan dualarında okunması uygun görülmektedir.

Peygamber Efendimizin dilinden hastalara şifa dileme duası

Bismillahirrahmanirrahim

Bismillahi arkıyke min kulli şeyin yu’zike min şerri kulli nefsin ev aynin hasidin, Allahu yeşfike bismillahi arkıyke. (amin)

Duanın Türkçe karşılığı

“Allah’ın ismiyle seni rahatsız eden her şeyden sana okurum. Her nefsin veya hasetçi her gözün şerrinden Allah sana şifâ versin. Allah’ın adıyla sana okurum.” derdi. (Müslim)

Gerçekten de Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı, çok güçlü dualarla dolu muazzam bir kitap. Okuyucu yorumlarını okuyunca mucizeye zaten şahit olacaksınız. Bu kitap gerçekten hayatınızı değiştirecek.

Şuraya tıklayıp Kenzül Dua kitabını indirin.

Gideceğiniz sayfada bunlar gibi daha yüzlerce mucizevi yorum var, artık kendinize bir fırsat vermenin vakti geldi:

 

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top