Evde Okunacak Nazar Duası Manevi Bir Zırhtır

Evde okunacak nazar duası sayesinde pek çok mümin şer güçlerden korunmuştur. Bu dua vesilesi ile en güçlü nazarlara karşı bile korunmak mümkündür. Çünkü duada geçen sözler son derece güçlü etkileri olan tesirli sözlerdir.

Bu yazımızda evde okunan nazar duası sözleri ve okunma usulü hakkında bilgiler vereceğiz. Ancak öncesinde nazar ile alakalı bazı önemli bilgileri aktarmanın faydalı olacağı kanaatindeyiz. 

Nazar haktır ve nazara karşı önlem almak büyük önem taşır

Her ne kadar günümüzde insanların bir kısmı nazarın varlığını inkâr etse de nazarın kesinlikle var olduğunu bilmek gerekir. Başımıza gelen kötü hadiselerin önemli bir kısmı nazardan kaynaklanır. Zira Peygamber Efendimiz nazarın varlığı konusunda “Nazar haktır.” buyurmuş ve nazara karşı dua okumuştur.

Nazar hem cana hem mala dokunur

Şer bir güç olan nazar kişinin sahip olduğu her şeye değebilir. Bazen nazar kişinin sağlığını olumsuz etkilerken bazı durumlarda maddi sıkıntılar yaşamasına neden olabilir.

Büyük alimler nazarın insanlara şu yönlerden tesir ettiğini belirtmektedir:

  • İnsanların sağlığının bozulmasına neden olabilir, hastalık sebebidir.
  • Kişinin basiretini bağlar ve yanlış kararlar vermesine neden olur.
  • Başarının ortadan kalkmasına sebep olur, işlerin ters gitmesinde etkilidir.
  • Kıymetli araçların bozulmasına neden olur.
  • Tarladaki hasadın zarar görmesinde etkilidir.
  • Kişinin malının zarar görmesine ve maddi sıkıntı çekmesine sebep olur.
  • Aile huzurunun ortadan kalkması ve insan ilişkilerinin bozulmasına neden olur.

Burada ifade edilenler dışında akla gelebilecek her konuda nazar insanların zor durumda kalmasına neden olabilmektedir.

Büyük alimler nazarın bebeklere, doğum yapmış kadınlara, başarılı gençlere, yeni gelinlere ve ilim öğrenen kişilere daha sık değdiğini ifade etmektedir. Tabi sıralanan bu kişilerin dışında kalan insanlar nazardan muaf değildir. Her yaştan, cinsiyetten ve meslekten insana nazarın değebileceğini unutmamak gerekir.

Evde okunacak nazar duası hakkında müminler için önemli bir uyarı:

Nazarın belirtileri yoktur, sonuçları vardır!

Nazar ani ve güçlü biçimde etkileri ortaya çıkan bir güçtür. Nazar, ortaya çıkmadan önce çeşitli belirtilerle “Ben geliyorum.” demez. Bir kişi ancak nazar kendisine değip de zarar görmeye başladığında durumu anlar.

İşte bu nedenle nazar duasının nazar değmeden önce okunması büyük önem taşımaktadır. Yani kişi bu kutsi duayı okuyarak manevi bir zırh ile korunacaktır.

Evde okunacak nazar duası nazar değdikten sonra da okunmaktadır. Bu durumda hızlı bir şekilde nazarın kötü etkilerini ortadan kaldırır ve kişinin güvende olmasına vesile olur. Ancak nazar değmeden önce bu duayı okumak ve bu şer güce hiç maruz kalmamak çok daha isabetli bir yaklaşımdır.

Mavi gözlü kişilerin nazarı daha mı güçlüdür?

Hayır, nazar etme gücü ile göz rengi arasında bir ilişki yoktur. Mavi gözlü insanların nazarının daha güçlü olduğu görüşü sadece ülkemizde vardır. Başka ülkelerde ise farklı renkli gözlerin nazarının güçlü olduğu iddia edilmektedir. Mesela pek çok Arap ülkesinde ela gözlülerin daha güçlü nazar ettikleri söylenmektedir.

Halk arasında kadınların nazar etme gücünün erkeklerden güçlü olduğu görüşü de yaygındır. Bu iddia da kesinlikle doğru değildir.

Nazarın göz rengi veya cinsiyetle bir ilgisi yoktur. Kimin, ne kadar güçlü nazar edeceğini kestirmek mümkün değildir. Ancak yüzyıllardır yapılan gözlemlerde nazarın kuşaktan kuşağa aktarıldığı tespit edilmiştir. Yani bir kişinin nazarı varsa onun çocuklarında da nazar olma ihtimali yüksektir.

Bir insanın kendi kendisini nazar edebileceğini biliyor muydunuz?

Nazarın her zaman başka bir kişiden geleceği düşünülmektedir. Halbuki bir kişinin kendi kendisini nazarlaması da oldukça yaygın bir durumdur. Özellikle başarılı işler yapan kişiler kendilerini sık sık nazar edebilmektedir. Aynı şekilde insanlar kendi boyu posu veya güzelliğini çok takdir ettiğinde de kendisini nazar edebilir.

Başarılı işler yapan bazı insanların durup dururken büyük sıkıntılarla karşılaşmalarının sebebi bu “kendi kendisine nazar etme” hadisesidir.

Büyük alimler “her işe besmele ile başlamanın ve sahip olunan güzel şeyler için yüce Allah’a sıkça şükretmenin” kişinin kendi kendisine nazar etmesini engelleyeceğini belirtmektedir.

Aynı şekilde anne babaların kendi çocuklarını nazarlamaları da yaygın bir durumdur. Hatta küçük çocuklardaki nazarın büyük bir kısmı anne baba nazarıdır. Büyük alimler bu hususta çocuklar sevilirken “Barekallah” demenin nazara engel olacağını ifade etmektedir. Bu itibarla evde okunacak nazar duası sözlerinin herkes tarafından bilinmesi ve sık sık okunması büyük önem taşımaktadır.

Evde okunacak nazar duası uygulayacak kişilere büyük alimlerden etkili bir tavsiye

Nazar ilk bakışta ortaya çıkar. Kişi eğer ilk bakışı gıbta ile bakarsa karşısındaki insanı veya eşyayı nazarlar. Fakat ilk bakış dışındaki bakışlarda nazarın etkisi düşer.

Büyük alimler nazardan korunmak için ilk bakışın başka bir yere yönlendirilmesini tavsiye etmektedir. Eğer bulunulan ortamda insanların ilgisini çekebilecek farklı bir eşya varsa önce buraya bakılacaktır. Yani ilk bakışın etkisi bu ilginç eşya üzerinde olacaktır. Kişi sonraki bakışlarında insanlara veya kıymetli eşyalara baksa bile nazarı o kadar güçlü olmayacaktır.

Eski dönemlerde tarlaların içine hayvanlara ait kuru kafalar dikilirdi. Tarlanın yanından geçenler önce bu kuru kafaya bakardı ve ilk bakışta tarlada yetişen ürüne dikkat etmezdi. Daha sonra ürünlere bakınca da nazar etmeye güçleri kalmazdı.

Aynı şekilde eskiden zengin ve görkemli konakların girişlerine içi doldurulmuş hayvan postları konurdu. Konağa girenler önce bu hayvanlara bakarak bütün dikkatlerini oraya verirdi ve böylece nazar riski azalırdı.

Aslında günümüzde kullanılan nazar boncuğu, üzerlik bitkisi ve at nalı da önceki çağlarda bu amaçla kullanılmıştır. Yani bu eşyalar tılsımlı veya kutsal değildir. Tek başlarına nazarın etkilerini de ortadan kaldırmazlar. Sadece insanların dikkatini çekerek ilk bakışın tesirini azaltırlar.

Tabi ifade etmek gerekir ki nazar sadece bir yerde gerçekleşmez. Yani eve veya iş yerine dikkat çekici bir eşya bırakarak nazardan korunmak mümkün değildir. Kimin ne zaman ve nerede nazar edeceğini bilmek mümkün değildir. Bu bakımdan evde okunacak nazar duası ile bu şer güçten kendini ve sevdiklerini korumaya çalışmak en isabetli yaklaşım olacaktır.

Evde okunacak nazar duasının sözleri

Evde okunacak nazar duası kendi içinde iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm Kalem suresinin 51 ve 52. ayeti kerimelerinden oluşmaktadır. İkinci bölüm ise Peygamber Efendimizin söylediği bir hadisi şeriftir.

Duanın ilk bölümünün sözleri peş peşe üç defa okunacaktır. Hadisi şerif olan ikinci kısım ise bir defa niyaz edilmektedir. Buna göre nazar duasının tam sözleri şöyledir:

Bismillahirrahmanirrahim (Duaya başlarken okunacak)

Ve in yekadullezine keferu le yuzlikuneke bi ebsarihim lemma semiuz zikra ve yekulune innehu le mecnun. Ve ma huve illa zikrun lil alemin. (Bu kutsi sözler üç defa peş peşe okunmalıdır.)

Euzu bi kelimâtillâhi’t-tâmmeti min kulli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin lammeh. (Bu kutsi sözler ise 1 defa okunacak, ardından amin denilerek dua bitirilecek.)

Bu dua sözleri ile inşallah her türlü nazarın ve şer gücün tesiri yok edilecektir. Duadaki kutsi sözler müminler için adeta manevi bir kalkan vazifesi görecektir. 

Gerçekten de Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı, çok güçlü dualarla dolu muazzam bir kitap. Okuyucu yorumlarını okuyunca mucizeye zaten şahit olacaksınız. Bu kitap gerçekten hayatınızı değiştirecek.

Şuraya tıklayıp Kenzül Dua kitabını indirin.

Gideceğiniz sayfada bunlar gibi daha yüzlerce mucizevi yorum var, artık kendinize bir fırsat vermenin vakti geldi:

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top