Eşler Arasındaki Soğukluğu Gideren Dua, 40 Okumada Etkili

Eşler arasındaki soğukluğu gideren dua inşallah hayırlara vesile olur

Evlilik ve aile bilinci İslam dininde en fazla önemsenen kavramlardır. Zira hem müminlerin mutluluğu hem de toplumun geleceği sağlam kurulmuş evliliklere bağlıdır.

  • Ancak bazen kadın ile erkek arasında bazı sıkıntılar yaşanabilir ve eşler birbirlerine karşı soğukluk hissedebilir. Bu durum son derece normaldir. Ancak bu durumu daha fazla devam ettirmemek gerekir. Zira insan ilişkilerinde ortaya çıkan sıkıntıların bir an önce çözüme kavuşmaması halinde kalıcı olma riski ortaya çıkar.

Eşler arasındaki soğukluğun giderilmesi için dua okumak en isabetli seçimlerden biridir. Zira bir kişinin yuvasını kurtarmak için yüce Allah’a el açması kadar kıymetli başka bir çaba yoktur. Eşi ile arasının güzelleşmesi ve aile huzurunun temin edilmesi için yüce Rabbine dua eden kişilerin inşallah elleri boş çevrilmeyecek ve duaları kabul görecektir.

Sahih dua kitaplarında geçen ve 40 defa okunması tavsiye edilen duanın sözlerini aktarmadan önce dua etme adabı ile ilgili bazı önemli bilgiler vereceğiz. Unutulmamalıdır ki dua etme adabına uygun davranmak da en az dua sözleri kadar önemlidir ve duaların kabul olmasında etkili olmaktadır.

İşte eşler arasındaki soğukluğu gideren duanın okunma usulü ile sözleri hakkında bilinmesi gereken tüm önemli hususlar

Dua etmeden önce abdest alınmalıdır

Duanın sözleri içinde Allah’ın güzel isimleri olan esmalar ve Kuran-ı Kerim’den ayetler geçmektedir. Bu tarz duaların abdestli okunması daha faziletli kabul edilmektedir.

Bu duayı okuyan müminler ketum davranmalıdır

Özel hayatla ilgili mevzuların başka insanların yanında uluorta konuşulması İslami anlayışa uygun değildir. Çünkü özel hayat kişinin mahrem alanıdır ve başka insanlardan gizli tutulmalıdır. Bu itibarla eşler arasındaki soğukluğu gideren duayı okuyan kişilerin bu duayı okuduklarına dair başka insanlara bilgi vermemeleri daha doğru olacaktır. 

Eğer eşlerden birisinin zarar verici kötü alışkanlıkları varsa bu durum özel hayatın gizliliği içine girmez. Eşinin bu tarzdaki ciddi sıkıntıları ile karşılaşan kişi bu durumu sır olarak saklayamaz. Büyük alimler böyle durumlarda sorunların aile büyükleri ile açıkça konuşulması gerektiğini beyan etmektedir. Bunun dışında “özel hayat” olarak kabul edilecek her türlü durumu başka insanların gözlerinden, kulaklarından ve dillerinden uzak tutmak gerekir.

Eşinizle aranızın düzelmesini istiyorsanız İslami adaba uygun bir yaşam sürdürmelisiniz

Eşler arasındaki soğukluğu gideren duayı okuyacak müminler suçlayıcı bir tavır içine girmemeli, eşini ve kendisini ağır ithamlar ile yıpratmamalıdır. Ortaya çıkan durumun bir an önce düzelmesi için dua edilirken aynı zamanda tutum ve davranışlar da gözden geçirilmelidir.

Büyük alimler eşleri ile güzel bir ilişki yaşamak isteyen ve huzurlu bir aileye kavuşmayı dileyen müminlerin İslami anlayışa uygun bir yaşam sürdürmelerini tavsiye etmektedir. Kuran-ı Kerim’in ve Hz Muhammed’in hadislerinin ışığında bir yaşam sürdürmek İnşallah en hayırlı neticelerin elde edilmesini sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Ya Vedud Duası ile Benim de Aşk Hayatım Değişti

Dua okunurken aceleci davranmayın!

Dilek ve hacet duaları okunurken sabırlı olmak gerektiğini ve aceleci davranmanın duanın kabulüne engel olduğunu bütün büyük alimler ifade etmektedir. Bu itibarla eşiyle arasındaki soğukluğun bitmesi için el açan kişiler sabırlı bir şekilde dualarını niyaz etmelidir.

Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere bu duanın sözleri 40 defa peş peşe okunacaktır. Bu okumalar sırasında kişi aceleci davranmamalı, dua okurken niyetine odaklanmalı ve dua bittikten sonra da bir müddet tefekküre dalmalıdır.

Eşler arasındaki duayı sadece kadınlar mı okumalı?

Halk arasında bu duanın sadece kadınlar tarafından okunduğu yönünde yanlış bir kanaat vardır. 

Ancak bilinmelidir ki bu etkili duayı erkekler de okuyabilir. Hatta evlatlarının evliliğinin düzene girmesini dileyen anne-babalar da bu duayı vekaleten okuyabilir.

Eşler arasındaki soğukluğu gideren duayı okuyanlar sadaka vermeyi ihmal etmemeli

Sadaka vermek bu duanın kabulü için zorunlu bir uygulama değildir. Zaten İslam’da bir dua için belli şartlar öne sürmek yanlıştır. Dua kulların Rablerinden yardım istemeleridir. Her yerde, her durumda ve her zaman dua edilebilir.

Sadaka vermek duanın icabet görmesinde zorunlu olmamakla birlikte duaların kabulünde olumlu tesir göstermektedir. Zira yüce Allah ihtiyaç sahiplerine el uzatan kullarının dualarını inşallah karşılıksız bırakmaz. Sadakanın kaza belayı def ettiği, ömrünün uzamasına vesile olduğu, malın bereketlenmesini sağladığı ve duaların kabulünde olumlu tesir gösterdiği unutulmamalıdır. 

Eşler arasındaki soğukluğu gideren duanın okunma zamanı

Bu tesirli duanın perşembe geceleri okunmasının daha faziletli olduğu belirtilmektedir. Ancak dua nispeten uzundur ve peş peşe 40 defa okunacaktır. Bu gerçekten hareketle büyük alimler duanın okunmasının en uygun olduğu vakitlerin “kişinin kendisini en rahat hissettiği zamanlar” olduğunu belirtmektedir. Yani müminler haftanın herhangi bir günü ve günün herhangi bir saatinde bu duayı okuyabilirler. Yeter ki dua okudukları vakitte huşu içinde el açabilsinler ve başka insanlar tarafından rahatsız edilmesinler.

Duaların içten duygularla okunması 

Duaların kabul görmesinde abdestli olmak, aceleci davranmamak ve bir miktar sadaka vermekten çok daha önemli bir husus vardır ki o da “duaların içten duygularla okunması”dır.

Bir müminin kalbini ortaya koyarak dua etmesi halinde inşallah sesinin Arş-ı Ala’da duyulacağı ve dualarına karşılık göreceği pek çok büyük alim tarafından ifade edilmektedir.

Eşler arasındaki soğukluğu gideren duanın sözleri

Gerçekten de En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı, çok güçlü dualarla dolu muazzam bir kitap. Okuyucu yorumlarını okuyunca mucizeye zaten şahit olacaksınız. En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı gerçekten hayatınızı değiştirecek.

Şuraya tıklayıp En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı'nı indirin.

Gideceğiniz sayfada bunlar gibi daha yüzlerce mucizevi yorum var, artık kendinize bir fırsat vermenin vakti geldi:

 

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top