Eski Sevgiliyi Unutamamak Artık Dert Değil!

Eski Sevgiliyi Unutamamak, İlginç Yöntemlerle Geçebilir!

Eski sevgili, zihne saplanan bir çivi gibidir. Benzetmem, biraz garip oldu; ama eski sevgiliyi unutamamak denilince aklıma ilk gelen benzetme bu oluyor. Zihne çakılan ve bir nabız gibi sürekli atan, sürekli sızlayan ve sızlatan bir çivi.

Bir şarkı sözünde geçen ve eski sevgiliyi unutamamak ile ilgili olan şu dizeler, beni çocukluğum ve ilk gençliğim boyunca etkisi altına almıştır:

“Yüreğim burkulur görsem resmini
Hıçkırıp ağlarım duysam ismini
Cananım meleğim özledim seni
Ne olursun gel artık.”

Eski sevgilini hatırladığında senin de yüreğin burkuluyorsa (ki eski sevgiliyi unutamamak adlı bu yazıyı okuduğuna göre burkuluyor) bu yazıda sana birkaç yöntemden bahsedeceğim.

Eski sevgiliyi unutmak ve aşk acısından kurtulmak istiyor musun, bilmiyorum; fakat ben eski sevgilini unutmak istediğini varsayarak sana onu unutmak için etkili birkaç yol sunmak istiyorum. Bu yolları küçük bir öykü eşliğinde inceleyelim:

Küçük Bir Öykü ile Eski Sevgiliyi Unutamamak

Bir dede, oğlunu, gelinini ve torunlarını görmek için oğlunun evini ziyaret eder. Biraz sohbet edip konuştuktan sonra dede, yaramaz ve haylaz torunları ile oyun oynar. Birkaç saat oyun oynarlar. Dede yorulur ve biraz kestirmek için bir kanepeye uzanır.

Haylaz torunları, dedelerinin bu vaziyetini oyun için bir fırsata çevirirler. Dedelerinin burnuna çok etkili ve kalıcı, pis bir koku sürerler. Dede, birkaç dakika içinde uyanır ve odanın çok kötü koktuğunu söyler. Oğlu, koku olmadığını söyleyince bu kez mutfağa gider. Aynı kokunun oradan da geldiğini fark eder.

En sonunda temiz hava almak için dışarı çıkar. Umduğunu bulamayıp dışarıda da aynı koku ile karşılaşınca şöyle konuşur (bu sözünde eski sevgiliyi unutamamak ile ilgili de bir mesaj var):

“Bu ne ya, birkaç dakika uyudum, kalkınca bütün dünyanın koktuğunu fark ettim. Gerçekten bütün dünya kokuyor.”

Dedenin bu cevabı ile eski sevgiliyi unutamamak arasında muhteşem bir ilgi var. Şöyle ki, insan, psikolojide algıda seçicilik adı verilen bir kavram sayesinde (belki de yüzünden) o an, odaklandığı şey ne ise onunla ilgili kavramları seçer. Bir hırsızın, girdiği evde çalınacak değerli eşyalara yönelmesi gibi ya da karnı aç birinin yiyecek bir şeyler araması gibi.

Eski sevgiliyi unutamamak da böyledir. Çünkü biz onu unutmak istemeyiz, sürekli ona odaklanırız. Algıda seçicilik ile onu hatırlatan her şeyi görür, daima onun hayali ile yaşamaya çalışırız. Gördüğümüz her insanı eski sevgiliye benzetmemiz de bu yüzdendir.

Bu açıdan şair, şimdi sen gidiyorsun ya, gördüğüm herkes sana benzeyecek, derken haksız sayılmaz.

Tamam da bunun çözümü nedir, diyorsan okumaya devam et:

Eski sevgiliyi unutamamak, katlanılması zor bir çiledir ve birkaç çözüm yolundan başka çözümü yoktur.

Birinci çözüm yolu, onu tekrar geri kazanmaktır. Bu yol, en kestirme ve sağlıklı olan yoldur. Bu yolu tercih edecek olursan şu yazıma bakmanı öneririm:

İkinci yol ise “algıda seçicilik” dediğimiz olayın yönünü değiştirmektir. Yani, odak noktamızı, “eski sevgili”den alıp başka ilgi alanlarına kaydırmak zorundayız. Biliyorum, dilin kemiği yok, bunu söylemek kolay, yapmak ise imkânsız derecesinde zor. Ama aşk acısının harap edici etkisinden ve eski sevgiliyi unutamamak çilesinden kurtulmak için bunu yapmak zorundasın.

Bu bağlamda, sana 4 harika yöntem sunacağım:

Eski Sevgiliyi Unutamamak 1: Sızan Kova Hipotezi

Herhangi bir insanın eski sevgilisini unutabilmek için öğrenmesi ve bilmesi gereken noktalardan birinin de “sızan kova hipotezi” olduğunu bilmelisiniz. Sızan kova hipotezi, insanın yeni öğrendiklerinin eski öğrendikleri üzerine inşa edildiğini ve bu sayede eski öğrenilen şeylerin beynin altına doğru itildiğini ve oradan unutulup gittiğini ifade eder.

Bu bilimsel gerçeği göz önünde bulundurursak herhangi bir insanın eski sevgilisini unutmak için yeni bir uğraş edinmesi gerçeğini de hemencecik kavramış oluruz. Yani bir insanın eski sevgilisini unutabilmesi, yeni şeylere ve yeni bilgilere açık olması gerekliliğini beraberinde getirir ve bunu yapabilmek için de yeni hobilere ve yeni eğilimlere müracaat etmek gerekir.

Bu bağlamda zihnini eski sevgilinden alıp kendisine çevirecek bir hobi bulabilirsin. Örneğin kitap okumak ve kendini geliştirmeye çalışmak, güzel bir “odak” olabilir.

İlginizi Çekebilir: Erkeklerin Hoşlanma Belirtileri

Eski Sevgiliyi Unutamamak 2: Çağrışım İlkesi

İnsan beyni acayip bir makine gibi çalışır ve bu makine, özellikle de çağrışım ilkesi çerçevesinde faaliyet gösterir. Yani herhangi bir insanın beyni bazı kavramları birbirine çağrıştıracak ve anımsatacak şekilde işler.

İşte bu konuda sana eski sevgilini çağrıştıran herhangi bir kavram olup olmadığını tespit etmeli ve çevrende bulunan bu kavramları kesinlikle kendinden uzaklaştırmaya çalışmalısın.

Eğer eski sevgilinle beraberliğin yeterince uzun sürdüyse, çevrende bulunan herhangi bir nesnenin ya da varlığın sana eski sevgilini hatırlatma olasılığı son derece yüksektir. Bunu derhal tespit etmeli ve sana eski sevgilini hatırlatan bütün nesneleri yanından uzaklaştırmaya ve onları görmeyecek bir hale getirmeye çalışmalısın.

Eski Sevgiliyi Unutamamak 3: Kesin Kararın Gücü

Mesele eski sevgiliyi unutamamak olunca beynin gücünü devreye sokmak gerekir ve bu anlamda da kendine kesinlikle kararlı olduğunu bildirmeye çalışmalısın. Yani beynine kesin ve net bir şekilde direktif vermeli ve bu konuyu kesin bir şekilde kapattığını kendine söylemelisin.

Eğer herhangi bir açık kapı bırakırsan, beynin bu konuda çalışmaya ve açık kapıdan girerek eski sevgilinle ilgili düşünceleri devam ettirmeye ve beslemeye çalışır. Fakat beyin hiçbir açık kapı olmadığını fark ettiğinde o meseleyi kapatır ve artık hiçbir şekilde ilgilenmez. Dolayısıyla bu konuda sana düşen, kesin bir şekilde karar vermek ve eski sevgilini tamamen sildiğini ve hayatından çıkardığını ifade etmektir.

Eski Sevgiliyi Unutamamak 4: Bencillik Çözümü

Her insanın bu hayatta kendisi için yaşadığını ve kendisini daha mutlu edecek konulara yöneldiğini zaten biliyoruz. Peki bir insanın eski sevgilisini unutamaması ona acı ve ıstırap veriyorsa bu konuda ne yapılmalıdır?

Tabi ki her insanın yaptığı gibi eski sevgilisini unutamayan insanın da mutlu olmaya çalışması ve kendisini mutlu edecek etkinliklere yönelmesi gerekir.

İşte bu konuda bencillik ilkesi devreye girmelidir ve kişinin daha huzurlu ve daha mutlu olabilmesi için artık kendisini daha fazla düşünmeye başlaması gerekmektedir. Çünkü mutsuzluğun temel kaynaklarından biri, herhangi bir insanın kendisinden ziyade başka insanlara değer vermesi ve onları ön plana çıkarmaya çalışmasıdır.

Bu durum eski sevgiliyi unutamamak konusunda da böyledir ve bu sıkıntının üstesinden gelebilmek için kişinin bencil bir tutum sergilemeye çalışması ve kendini ön plana çıkarmaya gayret göstermesi gerekir.

Kısaca herhangi bir insanın eski sevgilisini unutamamak gibi bir hastalıktan ve illetten kurtulabilmesinin en güzel yollarından biri de bencillik ilkesini devreye sokmak ve kendine odaklanmaya çalışmak şeklinde özetlenebilir.

Gerçekten de En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı, çok güçlü dualarla dolu muazzam bir kitap. Okuyucu yorumlarını okuyunca mucizeye zaten şahit olacaksınız. En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı gerçekten hayatınızı değiştirecek.

Şuraya tıklayıp En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı'nı indirin.

Gideceğiniz sayfada bunlar gibi daha yüzlerce mucizevi yorum var, artık kendinize bir fırsat vermenin vakti geldi:

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top