Eski Sevgiliyi Özlemek ve Bir Dizenin Müthiş Tavsiyesi

Eski Sevgiliyi Özlemek İnsanı Derin Acılara Gark Eder Ama Bunun Çaresi Var

Bu yazımda eski sevgiliyi özlemek konusunda ıstırap çeken ve tarifi mümkün olmayan acılara gark olan aşıkların ne yapmaları gerektiğine eğileceğim.

  • Bu yaparken bir dizeden hareketle eski sevgiliyi özlemek duygusunun analizini yapacağım ve özel tavsiyelerde bulunacağım.

Eski sevgilisinden ayrılanlar, eski sevgilinin simasına hasret çekenler, özlemin ne sancılı bir kavram olduğunu bilir. Özlem ki insanı çılgına çevirir. Kays’ın Mecnun oluşu, bunun en kesin ve güçlü kanıtı değil mi?

Öncelikle size bir aşığın, sevgiliyi değil onun sadece bir saç telini görme pahasına nelere katlandığını/katlanabileceğini anlatan bir beyit aktarmak istiyorum.

“Zülfün görenlerin hep bahtı siyah olurmuş,
Tek zülfünü göreydim, bahtım siyah olaydı.”

diyen şairin ne ıstıraplar çektiğini tahayyül etmeye çalışıyorum da bunu başaramıyorum. Sadece sevgilinin zülfünü görmek ve buna karşılık kara bahta razı olmak, ne tür bir ıstıraptır? Bu ıstırabın sebep olduğu enteresan acıyı tarif etmek imkânsız gibi görünüyor bana. Bu ıstırap, eski sevgiliyi özlemekten öte bir acı sanki.

  • Düşünün ki binlerce kez tecrübe edilen bir durum, oldukça açık ve net olmasına rağmen; yani sevgilinin zülfünü görmenin karşılığında derin ve onulmaz acılar yaşatacak olan “kara baht”  olayı tecrübe ile sabit iken, âşık yine de bunu göze alıp bahtının siyah olmasına rıza gösteriyor.

Bu durum, yalnızca aşkın gözünün kör olduğunu değil, kulağının sağır olduğunu da kanıtlar. Ve aynı zamanda aşkın, önüne geçilemez bir his akışı olduğunu da… İşte eski sevgilimi özlemek, böyle bir his akışı…

Öyle bir akış ki, önünde duran tüm engelleri parça parça ederek ilerleyen ve insanı, adeta doğduğuna pişman eden harika bir kuvvet. Bu kuvvetin esiri olmayanlar, ne anlatmaya çalıştığımı asla anlayamaz. Damdan düşen halden anlar, ifadesi, anlatmaya çalıştığım derin ve sonsuz acının karşısında bir saman çöpü bile değildir.

İlgili Yazı: En Etkili 20 Doğal Afrodizyak Yiyecek

Eski Sevgiliyi Özlemek ve Dayanılmaz Sızılar

Sevgiliyi görme isteği bazen öyle dayanılmaz bir hal alır ki insan, bu hisle baş edemediği için kendinden utanır. Âşık, gerçekten sevgiliyi severse, önü alınmaz olan bu his, onu sevdiğine seveceğine pişman eder.

  • Aşk ki kendisine meftun olanları, dilenci değneğine çevirinceye kadar emer, eritir; aşk ki gerçek manada âşık olanları içten içe kemirir; aşk bir afet-i devrandır ki aşığı perişan etmeden yakasından düşmez. Aşk, tarifi imkânsız ama gerçekliği kesinkes bilinen muazzam bir kavram… Bu kavramın en basit tarifi eski sevgiliyi özlemek şeklinde ifadelendirilir.

Siz hiç âşık olmadınız mı? Söylediklerim size hayal gibi mi geliyor? Yani siz sevgilinizden ayrı düşünce onun özlemi ve hasreti ile hiç gözyaşına boğulmadınız mı?

  • Kusura bakmayın ama sevgiliden ayrılıp da inim inim inlemeyene ben âşık demem. O, olsa olsa tutkundur veya başka bir kavramla anlatılabilecek biri. Ama asla aşka kapılmamıştır. Aşkın güçten takatten kesen tokadını, yüreğinin en ücra köşesinde hissetmemiştir.

Şimdi sözü tekrar şairin enfes ifadelerine getirelim ve bahtının siyah olacağını bile bile sevgilinin bir tel zülfüne hasret çekenlere “bahtınız kara da olsa sonsuza dek yaşayın!” diyelim. Emin olun bunu hak ediyorlar; çünkü bu yüce duygu, yaşamaya, bizi hayata bağlamaya her şeyden çok layık.

Peki Bu Dize Eski Sevgiliyi Özlemek Konusunda Nasıl Bir Tavsiyede Bulunur?

Beynimiz, bütün bu özlem fırtınasına rağmen eski sevgiliyi özlemekten yine de kurtulup kendini bu duruma adapte edebilir. Zira, insan beyni oldukça yumuşak geçişlere sahip, son derece kıvrak ve adapte olmaya meyilli bir yapı sergiler.

Bu nedenle kendimizi, bu duruma alışacağımız bilinci ile şekillendirerek bu acının üstesinden gelebiliriz; bunun için kabullenmek ve akışına bırakmak en makul yoldur.

Şu tavsiye de çok etkili olacaktır:

Gerçekten de Eski Sevgiliyi Geri Kazanma Rehberi, çok etkin ve işlevsel bir kitap. Okuyucu yorumlarını okuyunca mucizeye zaten şahit olacaksınız.
Şuraya tıklayıp Eski Sevgiliyi Geri Kazanma Rehberi'ni indirin.
Gideceğiniz sayfada bunlar gibi daha yüzlerce mucizevi yorum var, artık kendinize bir fırsat vermenin vakti geldi:

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top