Dilek Tesbihi Aslında Böyle Yapılmalı

Dilek Tesbihini Yapıp İstediğini Elde Etmek Çok Güzel

Dilek tesbihi yapmak isteyenler, bu uygulama ile hayatını değiştirmek ya da kalbindeki arzulardan en azından bir kısmına ulaşmak isteyenler, aşağıdaki anlatımları pürdikkat takip etmeye çalışmalıdır.

  • İnsanların dileklerini ve isteklerini, maksadlarını ve amaçlarını kalplerinde gizli tutması gerektiği söylenir. Çünkü bir insanın dileğini ve maksadını yad ellere açması ve halden anlamayan insanlarla paylaşması, bu kişinin dileğinin etkisiz olmasına sebep olarak insanın mutsuzluğuna yol açar.

Dilek tesbihi uygulamasını yapacak olan insanların da bu noktayı göz önünde tutması, dileklerini, isteklerini ve arzularını başka insanlardan saklayarak uygulamayı yapmaları gerekir.

Ancak bu sayede kişi dilek tesbihinin enerjine ulaşarak Allah’ın şefkati, yardımı ve muhafazası ile ödüllendirilir.

Dilek tesbihi uygulaması şöyle yapılır:

  • Alemlerin Rabbi olan Allah’ın göndermiş olduğu bütün peygamberleri ve yüce sıfatlı insanları hayal ederek onların şefaati ve yardımı talebi ile bir insan, yanına 33 taneli bir tesbih alır.

Sessiz bir yere geçerek orada tesbihi önüne koyar ve bu tesbihin üzerine 7 defa Ya Rezzâk esmasının okur.

  • Ya Rezzâk esması Allah’ın örneksiz ve benzersiz bir şekilde müthiş bir sanat eseri ile yaratmış olduğu kainat içerisinde rızka ve nimete ihtiyacı olan her mahluka ve her canlıya en hayırlı ve en faziletli bir şekilde rızık verip onları rızıklandıran, bu anlamda maddi ve manevi bütün rızıklarını temin edip ulaştıran anlamına gelir.

İşte dilek tesbihi uygulamasının bu ilk aşamasında 33 taneli tesbihin üzerine 7 defa Ya Rezzâk esması okunurken, bu anlam düşünülür ve uygulamayı yapan kişi Allah’ın kendisine de rızık vereceğini, kendisini de maddi ve manevi anlamda tatmin edeceğini düşünerek bu esmayı okur.

Dilek Tesbihi, Ya Rezzâk Esması Sonrası…

Bu aşama sonrasında kişi her bir tesbih tanesinin üzerine 1 kez besmele okuyup toplamda 33 defa besmele okur ve en nihayetinde de tesbihin imamesine de 1 adet besmele okuyarak toplamda 34 defa besmele okumuş olur.

  • Bu 34 besmele okunurken (yani 34 defa her bir tesbih tanesine ve imamesine Bismillahirrahmanirrahim denirken) kişi Allah’ın Rahmân ve Rahîm esmalarını düşünür. Merhamet ve şefkatin, rahmet ve sevginin Allah’ta birleştiğine şahit olduğunu hayal etmeye çalışır.

Buraya kadarki anlatımlarımız dilek tesbihinin ilk aşamasını oluşturmaktadır, fakat birçok insan bu ilk aşamada yanlış yaptığı için dilek tesbihi uygulamasının başarısız ve etkisiz olduğunu zanneder ve Allah’ın merhametinden şüphe duymaya başlar. Halbuki kendisinin uygulamayı yanlış yaptığını fark etmez.

İlgili Yazı: Kocayı Kendine Bağlamak için Dua

Burada önemli olan, kişinin Rezzâk esmasını okurken bu esmanın anlam derinliğine vakıf olmaya çalışmasıdır, yine Rahmân ve Rahîm esmalarının mana derinliğini kavramaya çalışmasıdır. Bu aşamalardan sonra kişi elindeki tesbihin üstüne şu güzel sözcüklerle hitap eder:

Dilek Tesbihinin Anahtar Sözcükleri

  • “Şimdiye kadar bu tesbihle çekilen bütün tesbihatlar adına ve bu tesbihin sembolik bir şekilde temsil ettiği diğer bütün tesbihlerle çekilen tesbihatlar adına, şimdiye kadar yaratılan ve hayırlı bir ömür süren bütün bahtiyar kullar adına ve şimdiye kadar gelip geçerek insanları hidayete davet eden, onları Allah’ın faziletine ulaştırmaya çalışan bütün peygamberler adına, mümin ve salih kulların okumuş olduğu bütün ayetler adına ve Kur’an-ı Kerim’de kılavuzluğu ve rehberliği esas alan 114 sure hatırına, insanların kalplerinde hasıl olan ve onları mest eden bütün güzel duygular adına ve insan evladının evren içerisinde yaşamış olduğu bütün duygular hatırına, dilek tesbihi uygulamasını amacına ulaştırıp bana kalbimdeki fazileti ihsan eyle Allah’ım, amin.”

Bu güzel sözcükler tesbihin üzerine okunur, bu esnada kişi dileğini açık bir şekilde düşünüp Allah’ın sonsuzluğuna arz eder, ona samimiyet ile ve huşu içerisinde sunar.

Ardından da bu tesbih alınıp bir duvara asılır ve bu tesbih alınıp o duvara asıldıktan sonra orada kalması sağlanır ve kişi dileğinin gerçekleşmesi için beklemeye başlar.

  • Buraya kadarki işlemler doğru bir şekilde yapılırsa, dilek tesbihi yapan insanın da içtenliği esas alınır, Alemlerin Rabb’i olan Allah ona içtenliğine istinaden ve samimiyeti ölçüsünde güzellik verir ve o kişi de Cenabı Hakk’ın nazdar ve niyazdar bir kulu olarak amacına, dileğine, istediğine ve arzusuna kavuşup hayırlı bir şekilde hayatına devam edip ailesi ile birlikte mutlu olur.

Ama dilek tesbihinin tam manası ile etkinliğini ortaya koyması için kişinin bu uygulamayı sessiz bir yerde yapması, tamamen odaklanması, Allah’ın sonsuz merhameti içerisinde kendisini hissetmesi ve bu güzel duyguları derinden derine tefekkür ederek duyumsaması ve yaşamaya çalışması gerekmektedir.

Şu noktayı da her müminin aklında tutması gerekir ki bazı durumlarda Cenabı Hak, sadece bir dua ile kendisine yönelen kullarını değil de farklı dualarla ve farklı uygulamalarla kendisine iltica eden kullarını önemser ve onların dualarına icabet eder. Bu nedenle şu tavsiye de çok önemlidir:

Gerçekten de Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı, çok güçlü dualarla dolu muazzam bir kitap. Okuyucu yorumlarını okuyunca mucizeye zaten şahit olacaksınız. Bu kitap gerçekten hayatınızı değiştirecek.

Şuraya tıklayıp Kenzül Dua kitabını indirin.

Gideceğiniz sayfada bunlar gibi daha yüzlerce mucizevi yorum var, artık kendinize bir fırsat vermenin vakti geldi:

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top