Celcelutiye Duası Şaşkınlık Verici Sırlı Gerçeklere Sahip

Celcelutiye Duası Nedir, Kimler Tarafından Okunmalı, Hangi Noktalara Dikkat Edilmeli?

Birçok İslam alimi tarafından tavsiye ve takdir edilmiş bir dua olan Celcelutiye, Hz.Ali’den gelecek nesillere emanet olarak bırakılmıştır. Mübarek olan Celcelutiye duası, Peygamber Efendimiz’in (sav) verdiği derslere istinaden Hz. Ali tarafından telif edilmiş Süryanice bir kasidedir.

 • Bu duanın manası Bedi’dir ve Celcelutiye gibi değerli hazineye birçok İslam alimi kitaplarında yer vermiştir. İmam Gazali ve Bediuzzaman Said Nursi bu alimlerin başında yer alır.

Ziyaaddin Gümüşhanevi Hazretleri’nin derlediği Mecmuatu’l- Ahzap adlı eserin 508. sayfasından itibaren İmam Gazali hazretlerinin Celcelutiye için yazdığı şerh bulunur. Celcelutiye duasının kendisi ise Mecmuatu’l-Ahzap adlı dua kitabının 499 ile 531 numaralı sayfaları arasında bulunur.

Her beytin altında ebced değerleri yazılmıştır. Yüksek ve tesirli bir dua olan Celcelutiye’de Allahu Teala’nın birçok adı geçmektedir. Hz. Ali tarafından Celcelutiye olarak adlandırılan duada cifir ilmine göre birçok tarih düşülerek kaside haline getirilmiştir.

Celcelutiye Duası Fazileti

Duanın insanlık alemine ulaştırılması ile ilgili olarak anlatılan diğer bir olay da Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed’in (sav), vahiy meleği Cebrail’in (as) ve Hz. Ali’nin (ra) adı geçmektedir.

 • Rivayete göre bir gün Cebrail (as), Hz. Ali’nin (ra) kucağına içinde Allahu Teala’nın Esma’ül- Hüsna’sının yazılı olduğu bir dua nüshası bırakır.

Hz. Ali’nin de müşahede ettiği bu olayda bırakılan duanın Celcelutiye duası olduğu ifade edilmektedir. Celcelutiye duasından, İmam Gazali Hazretleri Celcelutiye adlı eserinde uzunca bahsetmiştir. Ayrıca Bediuzzaman Said Nursi hazretlerinin Sikke-i Tasdik-i Gaybi ve Lem’alar adılı eserlerinde de Celcelutiye’ye ışık tutulmaktadır.

Bunu da Okuyun: Zenginlik Büyüsü

Celcelutiye Duası Okunma Nedeni?

 • Süryanice nazmedilmiş olan Celcelutiye duası kaside haline getirilmiştir. Süryanice Bedi anlamına gelen Celcelutiye’nin etki alanı çok fazla geniştir. Çünkü, Cebrail (as) tarafından getirilmiş ve içerisinde Esma’lül- Hüsna barından değerli bir duadır.

Allah’ın ismi azamları bu duada gizlenmiş olduğu ifade edilmektedir. Nitekim Clecelutiye’yi okuyup Allah’a sığınarak yalvaran kişilere dünya ve ahirette bereketler sunulacağı müjdelenmektedir.

Celcelutiye Duası Niçin Okunmalı?

İnsanların hayatlarındaki birçok sıkıntı ve sorun için Celcelutiye okunabilir. Çok fazla hikmetlere ve sırlara sahiptir.

 • Ruhi sıkıntılardan kurtulmak için
 • Nedeni bilinmeyen manevi sıkıntılardan kurtulmak için
 • Maddi dertlerin bitmesi için
 • Belalar, musibetler ve afetlerden kurtulmak için
 • Her türlü korkudan emin olmak için
 • İsteklere ve hedefteki güzelliklere ulaşmak niyeti ile Celcelutiye duası okunur.

Celcelutiye Duası Hikmetleri

Çok çeşitli nedenlerle okunan Celcelutiye’nin ne zaman ne kadar okunacağı ve nasıl taşınması gerektiği ise ayrıca bilinmelidir. Buna göre:

 • Kuraklıktan kurtulmak isteyenler 31 defa okumalıdır.
 • Pazar sabahı üzerine bu dua yazılan vefki taşımak, insanın korktuğu kişilerden isteği olanlar içindir.
 • Yangından ve ateşten korkanlar 7 defa okuyarak ateşe üflemelidir.
 • Denizin ortasında fırtınaya yakalananlar 31 defa okumalıdır.
 • Salı günü öğleden sonra yazılıp taşınan dua insanı silahın tesirinden korur.
 • Çarşamba güneş doğmadan yazılarak taşınan dua düşmanın dilinden ve şerrinden korur.
 • Bedeninde hastalığı olanlar yeni alınmış porselen bir kaseye vefki yazarak temiz su koyup yemekten önce içtiğinde dertlerine deva bulur.
 • Üzerinde taşıyan hamileler kolay doğum yapar.
 • Misk, zaferan ve gülsuyu ile yazılıp taşınan Celcelutiye duası borçtan kurtulmaya vesiledir.

Celcelutiye Duası Türkçe Okunur mu?

 • Celcelutiye duasında Kur’an-ı Kerim’den ve hadis-i şeriflerden parçalar bulunur. Arapça olarak yazılmış Allah’ın isimlerine yer verilmiştir. Anlamın değişmemesi için Arapça kelimelerin okunuşuna dikkat edilmelidir.

Diğer dualarda olduğu gibi harflerin ve kelimelerin doğru okunması önemlidir. Arapça okunması daha doğrudur. Fakat Arapça okuyamayanlar mahreçlerine dikkat edilerek özenle yazılmış Türkçe duayı tercih etmelidir. Okurken harflerin mahreçlerini çıkarmaya özen gösterilmelidir.

Celcelutiye Duasını Nasıl Okumalıyım?

13 sayfadan oluşan Celcelutiye duası uzundur. Tamamının okunması duaların kabulü için değerlidir. Fakat hepsini birden okuyamayacak durumda olanları hepsini birden bitirmeye zorlanmamalıdır. Fırsat buldukça birer ikişer sayfa okunarak bereketinden istifade edilebilir.

Şu tavsiyemizi de mutlaka dikkate almalısınız:

Gerçekten de Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı, çok güçlü dualarla dolu muazzam bir kitap. Okuyucu yorumlarını okuyunca mucizeye zaten şahit olacaksınız. Bu kitap gerçekten hayatınızı değiştirecek.

Şuraya tıklayıp Kenzül Dua kitabını indirin.

Gideceğiniz sayfada bunlar gibi daha yüzlerce mucizevi yorum var, artık kendinize bir fırsat vermenin vakti geldi:

2 thoughts on “Celcelutiye Duası Şaşkınlık Verici Sırlı Gerçeklere Sahip”

 1. Merhabalar Celcelutiye Duası Hastalıklardan kurtulmak içi illaki yeni alınmış kase mi olması gerekiyor. Sadece duayı okumamız yetmiyor mu

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top