Bu Taktiklerle Eski Sevgiliyi Unutmak Çok Daha Kolay

Aynı Mekanlara Gitmeye Devam Etmek Mantıklı Değil

Eski sevgili nasıl unutulur diye düşünüp dururken, sakın ha kendinizi eskiden beraber gittiğiniz yerlerde, ortak sevilen mekanlarda avutmayın. Size üzüntü veren anıları yeniden hatırlatır bu davranış. Tabii bir “tesadüf” eseri karşılaşmak istemiyorsanız. İçten içe onu görmek, kazara da olsa karşılaşmak istiyorsanız, kendinize hakim olun.

Bunun tam tersine, başka mekanlara odaklanın, yeni yerler keşfedin. Daha önce hiç gitmediğiniz yerlere uğrayıp, daha önce hiç tanışmadığınız insanları görün. Kim bilir, belki de yeni bir hikayenin ilk adımları atılmış olur o mekanda, o insanlarla. Yeni bir ilişkiye hazır hissetmeseniz dahi, yeni insanlarla tanışmak ve vakit geçirmek size iyi gelecektir. Biraz kafanızı dağıtmaya da yardımcı olur üstelik.

Eşyaları da Hayatınızdan Çıkarın

Evinizde, odanızda, arabanızda hatta üstünüzde bile ondan kalan bir eşya, bir hediye olabilir. Onları görmek de sizi epey yoracaktır; işin kötüsü, bu sürekli tekrar edecektir. Sizi daha iyi hissettirecekse, sokakta güvenli bir ortamda ateş yakıp bir tür ritüelmiş gibi o eşyaların hepsini tek seferde ateşe verin.

“Aman ortalığı yakmayalım şimdi, iş açılmasın başıma” derseniz de, doğrudan çöpe atabilirsiniz eşyaları .

Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, bu eşyalardan kurtulmak size bir gecede her şeyi unutturup acınızı dindirmeyecektir. Ancak çok önemli, çok ciddi bir adımdır bir şeyleri geride bırakmak adına. Hem bu açıdan, hem de her gün size yaşanmışlıkları hatırlatmaması bakımından, O’ndan kalan eşyaları hayatınızdan çıkartın.

Eski Sevgiliyle Çok Hatıra Vardır

Sadece gidilen mekanlar, birbirinize verdiğiniz hediyeler değil ki…

Madem önce ortak mekanlardan, sonrasında da ortak anılara sahip eşyalardan başladık kurtulmaya, sıra geldi beraber yapılan etkinliklere. Mesela müzik listenizde ortaklaşa dinlediğiniz bir sürü şarkı olduğuna eminiz; hepsini silmeye ne dersiniz? Demiş ya şarkıda, “Çoktan unuturdum, ben seni çoktan; Ah bu şarkıların gözü kör olsun.” Şarkılar eski sevgilinin acısını ilmek ilmek işler kalbinize, unutayım derken bir bakmışsınız, daha çok özlemişsiniz. Hatırası olan şarkılardan bir çırpıda kurtuluverin, haydi.

Şarkıları da def ettiğimize göre, sıra birlikte izlenen filmlere, dizilere geldi. Şüphesiz, birlikte izlenen ilk film, hatta gidilen ilk sinema, sonrasında beraber izlenen birçok sinema ve dizi, tek başınıza izlediğinizde sizi o günlere götürecektir yeniden. Hani bir çırpıda silelim şu şarkıları playlist’ten dedik ya; şu dizileri, film arşivini falan da bi yok edelim yavaş yavaş. Yeni diziler, yeni filmler, yeni şarkılar keşfetmek zamanıdır.

Eski Sevgili Fotoğraflar Varken Unutulur mu Hiç?

Tabii ya… Gidin tüm fotoğrafları yırtın, atın diyeceğim ama devir mobil telefon devri. Tek dokunuşla, tek tıkla hepsini silebilirsiniz. Bunu yapacak cesaretiniz yoksa bile, bir süreliğine fotoğraflarınızın olduğu albümü komple taşıyın telefonunuzdan; mesela bir flash belleğe. Silmeye eliniz varacaktır bir gün.

Fotoğraflar, tam olarak bir anı yakalamak ve dondurmak amacıyla vardır. O ana tekrar tekrar dönmek için bakarız eski fotoğraflarımıza -ki bu özelliği itibariyle eski sevgiliyi unutmak isteyen bir kişinin karşısındaki en büyük engeldir. Fotoğrafla beraber siz de o ana takılıp kalırsınız; aman ha! Gözünüzün görmeyeceği her türlü çözüm kabuldür; onu hatırlatacak tüm fotoğraflardan kurtulun.

İlginizi Çekebilir: Eski Sevgiliyi Geri Kazanmanın Formülü

Eski Sevgilinin Kokusu Nasıl Unutulur?

İnsanların en güçlü hafızası, koku hafızasıdır. Yani bir kokuyu ve o kokuyla bağdaşan olayları hatırlamak çok kolaydır. Yolda yürürken bile aynı sokakta olduğunuz bir kadından eski sevgilinizin kokusu gelirse bunu fark edersiniz. Ancak o koku, sizi darmaduman etmeye yeter de artar bile.

Hal böyleyken, yani günlük hayatta bile koku hafızası bakımından tehdit altındayken, evinizde, arabanızda, odanızda size onu hatırlatacak bir koku, bir şapka ya da bir parfüm şişesi olmasına izin vermeyin. Koku da fotoğraf kadar yıkıcıdır; unutmayın. Eski sevgili unutmak istiyorsak, koku meselesini hafife almamalıyız.

Eski Sevili, Kendini Değiştirerek Nasıl Unutulur?

Kendini değiştirmek, kendini yenilemektir aslında ve yenilik çoğunlukla iyidir. Radikal değişikliklerin depresyon belirtisi olduğu söylenir ama bu biraz da insanın kendini nasıl daha iyi hissedebildiği ile alakalıdır. Saç tıraşını, rengini, giyim şeklini biraz değiştirip aynaya baktığında “yeni” bir şeyler görmek iyi gelecektir; denemeye değer.

Eski Sevgili Takvimde Nasıl Unutulur?

Evet, doğru okudunuz; takvimde unutmak. Takvim üzerinde ikinize dair özel tarihler var değil mi? Yıl dönümleri, doğum günleri, sevgililer günü… Bu günler, diğer günlere kıyasla biraz daha zor geçer. Zira hem yalnızlık, hem anılar, hem de o dönemin hasreti bir arada saldırır size.

Bu nedenle, özel tarihlerinize denk gelen günleri yalnız başınıza geçirmemeye çalışın. Arkadaşlarınızla görüşün, mümkünse grup olarak zaman geçirin. Çevrenizde bu kadar yakın olabileceğiniz insanlar yoksa bile, tek başınıza dışarı çıkıp insan içine karışın. Zamanın bir şekilde akıp gitmesi lazım. O özel tarih, Sinderella’nın arabası misali gün sonunda bitip gidecek. Yazması kolay, okuması daha kolay; ama uygulaması zor, farkındayız. Ancak özel tarihlerle alakalı kendiniz ve eski sevgiliyi unutma mücadeleniz için yapabileceğiniz en iyi şey bu.

Eski Sevgili Hobilerle Nasıl Unutulur?

Yeni hobiler edinmek, daha önce heves ettiğiniz ama bir türlü başlamadığınız bir uğraş bulmak için en doğru zamanlardan biridir bu dönem. Hem kafanızı dağıtacak hem dikkatinizi başka bir noktaya toplayacak, hem de bu uğraş sayesinde belki de yeni insanlar tanıyacaksınız; her şeyi kabullenmek biraz daha kolay olacak.

Mesela hep gitar çalmayı öğrenmek istediyseniz, bir gitar edinip kursa başlamanın tam zamanı. Belki de resme başlarsınız ha, iyi olmaz mı? Böyle duygusal anlarda, içinizdeki sanatçıyı ortaya çıkarmanın tam zamanıdır aslında. Acıdan, hüzünden ve umuttan harmanlanmış bir duygu yoğunluğu ile notalardan ya da boya fırçasından dökülecek her eser, aynı zamanda kalbinizin ferahlaması için atılmış sağlam bir adım olacaktır.

Gerçekten de Eski Sevgiliyi Geri Kazanma Rehberi, çok etkin ve işlevsel bir kitap. Okuyucu yorumlarını okuyunca mucizeye zaten şahit olacaksınız.
Şuraya tıklayıp Eski Sevgiliyi Geri Kazanma Rehberi'ni indirin.
Gideceğiniz sayfada bunlar gibi daha yüzlerce mucizevi yorum var, artık kendinize bir fırsat vermenin vakti geldi:

 

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top