Borçtan Kurtulma Duası Hayatınıza Refah ve Mutluluk Getirecek

Borçtan kurtulma duasının sözleri ve okuma adabı hakkında önemli bilgiler

Borçtan kurtulma duası Hz Muhammed’in sahih hadislerine dayanan çok etkili bir niyazdır. Bu dua vesilesi ile borçlarından kurtulup rahata kavuşan sayısız mümine ait olay anlatılmaktadır.

  • Borçtan kurtulma duası başlığı altında birbirinden farklı dualar bulunmaktadır. Bu duaların her biri farklı bir mevzuya dair okunmaktadır.

Bu yazımızda farklı konulara binaen okunan üç farklı borçtan kurtulma duasına yer vereceğiz. İnşallah vereceğimiz bilgiler okurlarımızın yaşamında hayırlara vesile olacaktır.

Duaların sözlerini aktarırken dua etme adabı ile İslam alimlerinin rızık konusundaki tavsiyelerine de yer vereceğiz.

Çok ağır borçları olan kişilerin okuyacağı borçtan kurtulma duası

Bazen insan gelirinin çok üstünde bir meblağda borçlanabilir. Bu durumda yapılan hesaplamalar söz konusu borcun normal şartlarda asla ödenmeyeceği izlenimini verebilir. Ancak rızık veren Allah’tır ve Allah her şeye kadirdir.

Bu şekilde ödenemeyecek kadar ağır borcu olan bir sahabeye Hz Muhammed şu sözlerle dua etmeyi tavsiye etmiştir:

Bismillahirrahmanirrahim

Allahümme inni euzü bike mine’l-hemmi, ve’l-huzni, ve euzü bike mine’l-aczi ve’l keseli; ve euzü bike mine’l-cinni ve’l-buhil, ve euzü bike min ğalebeti’d-deyni ve kahri’r-ricali (amin)

Duanın Türkçe karşılığı

Allah’ım dünya ve ahirette gam ve kederden Sana sığınırım. Acizlikten ve tembellikten Sana sığınırım. Korkaklıktan ve cimrilikten Sana sığınırım. Borç altında ezilmekten ve insanların beni aşağılamasından Sana sığınırım.

Harama bulaşmadan borçtan kurtulmaya vesile olan dua

Borç batağına sürüklenmiş insanlar maalesef çoğu zaman borçlarını ödemek için meşru olmayan yollara başvurmaktadır. Çünkü borç konusunda kendisini çaresiz hisseden kişi maalesef günaha dahi bulaşabilmektedir.

Ancak önemli olan günaha bulaşmadan ve izzetine leke sürmeden borçlarını ödeyebilmektir.

İşte bu hususta inşallah Hazreti Muhammed’in Hz Ali’ye bizzat öğrettiği şu kısa dua müminlerin imdadına yetişecektir. Bu duayı okuyan kişi inşallah harama bulaşmadan borçlarını ödeme imkanı bulacaktır.

Bismillahirrahmanirrahim

Allahümme ikfini bi helalike  an haramike, eınni bi fazlike ammen sivake. (amin)

Duanın Türkçe karşılığı

Allah’ım helalinden bana yetecek kadar vererek beni haramından koru. Lütfunla beni senden başkasına muhtaç etme.

Borçlarından kurtulmak için yeni bir iş isteyen kişilerin okuyacağı dua

Borçlarından kurtulmak için yüce Allah’tan kendilerine çalışmak için imkânlar lütfetmesini dileyen kişilerin okuyacakları dua şöyledir:

Bismillahirrahmanirrahim

Allahummeğfirli verhamni vehdini ve ‘âfini verzukni. (amin)

Duanın Türkçe karşılığı

Allah’ım, beni bağışla, bana merhamet et, rızânı kazandıracak işler yaptır, bana âfiyet ve hayırlı rızık ver.

Borçtan kurtulmak isteyen kişilere İslam alimlerinden önemli tavsiyeler

  • Kişi zenginken şükür duası okuduğu gibi borçlu iken de şükür duası okunmalıdır. Borcu olanın şükür duası okuması aslında bereket duası hükmündedir.
  • Borçtan kurtulma duası okuyanlar eğer Kuran’dan Zariyat suresi ile Rahman suresini de okurlarsa inşallah duaları daha makbul kabul edilecektir.
  • Borçtan kurtulmak isteyen kişi faizden uzak dursun. Zira faiz malın bereketini öldürür.
  • Sadaka vermek pek çok hayra vesile olur. Bu hayırlardan birisi de borçlardan kurtulup zenginleşmektir. Bu itibarla mümin borçlu olduğunda da gücü nispetinde sadaka vermeye devam etmelidir.
  • Akrabaya ve anne babaya iyi davranmak rızkı artırır. Kendi ailesi için iyi niyetle gayret eden kişi kısa sürede her türlü maddi zorluğun üstesinden gelir.

Burada sıralanan dışında Allah’ın güzel isimleri olan esmaları sıkça zikretmek ve devamlı Kuran okumak da inşallah her türlü sıkıntının giderilmesini sağlayacaktır.

Gerçekten de Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı, çok güçlü dualarla dolu muazzam bir kitap. Okuyucu yorumlarını okuyunca mucizeye zaten şahit olacaksınız. Bu kitap gerçekten hayatınızı değiştirecek.

Şuraya tıklayıp Kenzül Dua kitabını indirin.

Gideceğiniz sayfada bunlar gibi daha yüzlerce mucizevi yorum var, artık kendinize bir fırsat vermenin vakti geldi:

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top