Baş Ağrısına Çok İyi Gelen Dualar Öğrendim

Baş Ağrısı için Birçok Güzel Dua Var

Bir sağlık sorunu olmadan da baş ağrısı sık sık karşılaştığımız bir ağrıdır. Ağrının şiddetine göre yaşamımızı etkilese de bu ağrıdan bir an önce kurtulmak için farklı formüller uygulanmaktadır.

 • Doktor önerisi ile ağrı kesici içmek, başa ve şakaklara masaj yapmak, baş ağrısını hafifletecek yöntemlerdir. Bu yöntemlerin yanında baş ağrısı için dua okumak da baş ağrısından kurtulmak için etkilidir.

Ama tekrarlayan ve yaşamı olumsuz etkileyen baş ağrısında dua okumanın yanında tıbbi olarak da bir uzman doktora muayene olmak gerekir ve gerekli tetkikler yapılarak baş ağrısının sebebi bulunmalıdır.

Baş ağrısı stres, yorgunluk, zararlı beslenme alışkanlıkları gibi sebeplerden de olabilir, birçok hastalığın habercisi de olabilir. Bu sebeple baş ağrısını çok hafife almamalı, tıbbi destek alınmalıdır.

Baş Ağrısına İyi Gelen Dualar

Baş ağrısını dindirmek için okunacak dualardan bazıları şöyledir:

 • Peygamber Efendimiz; Haşr Suresinin sonunun başı ağrıyan kişi tarafından eli başına konularak okunmasını söylemiştir. Haşr Suresinin “Levenzelnâ”dan sonra olan bölümü okunmalıdır. Hz Muhammed bu Surenin ölüm hariç her derde deva olduğunu söylemiştir. Ayrıca bu sureyi suya okuyup suyu içmek de etkilidir.
 • Elimizi başımıza koyup “Ey Allah’ım, Ey İnsanların Rabbı, şu hastalığı götür şifa ver, şifa veren sensin, senin vereceğin şifadan başka şifa yoktur. Hastalığı ortadan kaldıracak bir şifa ver.” diyerek dua etmeliyiz.
 • “Kerim olan Allah’ın adıyla. Her türlü ağrının, yaranın şerrinden ve cehennem ateşinden Allah’a sığınırım.” bu duayı da baş ağrısı çektiğimizde okumak etkilidir.
 • Sa’d Suresinin 5. ayeti de baş ağrısı olduğunda şifa bulmak için okunabilir. Hz. Süleyman’ın da hastalıklardan şifa bulmak için okuduğu baş ağrısı için dua budur.
  “E cealel âlihete ilâhen vâhıden, inne hâzâ le şey’un ucâb(ucâbun).”
 • Baş ağrısıyla beraber mide bulantısının da olduğu migren denilen baş ağrısı için Allah‘ın isimlerinden olan El Gani’yi devamlı okumak önerilir.
 • Fatiha Suresini 7 defa okuyup başa dokunmak ya da 7 defa Fatiha Suresini suya okuyup bu suyu içmek de baş ağrısını hafifletir.

İlgili Yazı: Evlenmek için Dua

Baş Ağrısı Duası Nasıl Yapılmalıdır?

Baş ağrısını geçirmek veya hafifletmek amacıyla okunan baş ağrısı için dua, ağrısı olan kişi tarafından kendine okunabilir ya da kişi, başka biri ağrı çekene duayı okuyabilir.

 • Ağrı çeken kişi duayı kendine okuyor ise başını ellerinin arasına alıp duayı o şekilde okuyabilir. Farklı biri duayı okuyorsa baş ağrısı çeken kişinin başına elini koyup duayı okuyabilir.

Her iki durumda da duayı kim okuyorsa okusun, önemli olan baş ağrısının geçmesi için ve şifa bulmak için niyet etmek, duayı temiz, içten duygularla okumaktır.

 • Baş ağrısı duası suya okunup, okunan suyu ağrıyı çeken kişi içtiğinde de dua etkilidir. Her duada olduğu gibi baş ağrısı duasına da besmele ile başlamak ve abdest alıp da okumak şifa bulmayı çabuklaştıracaktır. Ayrıca mümkün ise okunacak duaları kıbleye dönüp okumak da duanın etkisini arttırmaktadır.

Baş ağrısı için dua okunacak yerin sessiz ve sakin bir yer olmasına özen gösterilmelidir. Gürültülü olmayan bir yerde okunan baş ağrısı duası, ağrıyı çeken kişinin de sakin olmasını sağlar ve duanın etkisi daha çabuk olur.

Baş Ağrısı Duası ve Tıbbi Destek

Baş ağrısı olan kişinin baş ağrısı duası ile ağrısı geçmiyorsa ya da hafiflemiyorsa dua sürecini bırakıp bir doktora gitmesini sağlamak gerekir. Çünkü geçmeyen baş ağrısı için tıbbi müdahalede bulunmak gerekebilir.

 • Tıbbi müdahaleyle birlikte dua sürecine de devam edilip, hastanın daha çabuk şifa bulması ve sağlığına kavuşması sağlanabilir. Ama geçmeyen ve tekrarlayan baş ağrıları için baş ağrısı için dua ile tedavi etmeye çalışmak, doktor desteği almamak kişinin sağlığı için kötü sonuçlar doğurabilir.

Duaların hayatımız üzerinde etkisi tartışılmaz. Duayı hangi dileğimiz ve hangi niyetimiz için okuyorsak o dileğin ve niyetin gerçekleşmesi için sadece duadan medet ummamalıyız kendimiz de bir çaba göstermeliyiz.

Şu tavsiye de çok mühim:

Gerçekten de Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı, çok güçlü dualarla dolu muazzam bir kitap. Okuyucu yorumlarını okuyunca mucizeye zaten şahit olacaksınız. Bu kitap gerçekten hayatınızı değiştirecek.

Şuraya tıklayıp Kenzül Dua kitabını indirin.

Gideceğiniz sayfada bunlar gibi daha yüzlerce mucizevi yorum var, artık kendinize bir fırsat vermenin vakti geldi:

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top