Barışma Duası Sevenleri Yeniden Kavuşturur

Her ne kadar barışma duası büyük düşmanlıkların ortadan giderilmesi veya ciddi toplumsal huzursuzlukların ortadan kaldırılması için okunsa da bu duanın en yaygın niyaz edilme sebebi özel hayattaki sorunların bitmesidir.

Gerek kadın-erkek ilişkilerinin güzel bir vaziyet kalması gerekse de aile fertlerinin arasında sevginin egemen olması için barışma duası okunmaktadır.

Barışma duası okuyarak yüce Allah’tan muradını dileyen kişilerin Allah’ın izniyle pek çok güzelliğe nail oldukları ifade edilmektedir. Barışma duasının insanların kalbini yumuşatarak her türlü kırgınlığın ortadan kalkmasını sağladığı ve insanların birbirini yeniden sevmesini temin ettiği yönünde sayısız yaşanmış olay aktarılmıştır.

Bu duayı okuyup tatbik eden müminlerin anlatımları ile büyük alimlerin bu konudaki beyanları duanın ne kadar tesirli olduğu hususunda önemli bilgiler vermektedir.

barışma duası

Barışma duası ne zaman ve nasıl okunur?

Barışma duası günde 2 defa okunması tavsiye edilen bir niyazdır. Bu okumalardan birincisi sabahın erken saatlerinde diğeri ise gece uyumadan önce yapılır. Dargın kişilerin arası düzelene kadar bu duanın sabırla okunmaya devam edilmesi tavsiye edilmektedir.

Birbirlerine darılan kişilerden yalnız birisinin barışma duası okuması yeterlidir. Dua sayesinde inşallah yüce Allah karşıdaki kişinin kalbine de sevgi tohumları serpecek ve onun da barışmaya istek duyması sağlanacaktır.

Barışma duası Allah’ın güzel isimleri olan 7 esmaya ve 1 Kuran suresine dayandığı için abdestli bir şekilde okunması daha faziletli kabul edilmektedir.

Barışma duası okunan günlerde sadaka vermek zorunlu mudur?

Barışma duası hakkında bilgi veren bazı kaynaklarda bu duayı okuyan müminlerin sadaka vermeleri gerektiğine dair görüşler ileri sürülmüştür.

Önemli dilek ve hacet dualarının okunduğu günlerde bir miktar sadaka verilmesi hayırlı neticeler alınmasını sağlar. Zira sadaka vermenin rahmet kapılarının açılmasını temin ederek duaların kabulüne vesile olduğu pek çok alim tarafından kabul edilmektedir.

Ancak unutulmamalıdır ki dua edilen günlerde sadaka vermek zorunlu değildir. Müminler sadaka vermeden de murat ettikleri şeylerin gerçekleşmesi için dua edebilirler. Fakat dua edilen günlerde en azından bir defa da olsa sadaka vererek ihtiyaç sahiplerini sevindirmek duanın icabet görmesinde inşallah faydalı olacaktır.

Barışma duası sözleri

Barışma duası besmele-i şerif ile başlar ve Allah’ın güzel isimleri olan 7 esmanın peş peşe okunması ile devam eder. Nihayetinde ise Bakara suresinin 208. ayeti kerimesi niyaz edilir.

Buna göre barışma duasının tam sözleri şöyledir:

Bismillahirrahmanirrahim

Ya Selâm

Ya Halîm

Ya Azîm

Ya Kâdir

Ya Reşid

Ya Berr

Ya Mucib

Ya eyyühellezıne amenüdhulu fis silmi kaffeh ve la tettebiu hutuvatüş şeytan innehu leküm adüvvüm mübiyn. (Amin)

Barışma duasında geçen esmalar ile ayeti kerimenin Türkçe karşılığı

El-Selâm esması “kullarına rahmet eden ve onları emniyet içinde tutan” anlamındadır.

El-Halîm “yumuşak huyluluk sahibi” anlamına gelmektedir.

El-Azîm esması “sonsuz azamet sahibi” manasını taşır.

El-Kâdir “gücü her şeye yeten” anlamındadır.

Er-Reşid “doğru yolu gösteren” manasına gelir.

El-Berr esması “iyiliği bol, ihsanı bol” anlamı taşır.

El-Mucib “duaları kabul eden” manasındadır.

Bakara suresi 208. ayeti kerimenin Türkçe karşılığı

“Ey iman edenler! Hepiniz topluca barış ve güvenliğe (İslam’a) girin. Şeytanın adımlarını izlemeyin. Çünkü o, size apaçık bir düşmandır.”

Gerçekten de En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı, çok güçlü dualarla dolu muazzam bir kitap. Okuyucu yorumlarını okuyunca mucizeye zaten şahit olacaksınız. En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı gerçekten hayatınızı değiştirecek.

Şuraya tıklayıp En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı'nı indirin.

Gideceğiniz sayfada bunlar gibi daha yüzlerce mucizevi yorum var, artık kendinize bir fırsat vermenin vakti geldi:

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top