9 Pratik ve Etkili Özgüven Kazanma Taktiği

Kendiniz ile ilgili bir liste hazırlayın

Sahip olduğunuz şeylerin bir listesini hazırlayın. Bu listede yeteneklerinizin ne olduğunu, hangi konularda becerikli olduğunuzu, kişisel özelliklerinizi, ses tonunuzun seviyesini, eğitim durumunuzu, deneyimlerinizi yazabilirsiniz. Yazdıkça aslında ne kadar güçlü olduğunuzun farkına varacaksınız. Kendinizi tanımlayıp tanıdıkça özgüveninizin de arttığına tanık olacaksınız.

Hayatı kendinizle başlamış kabul edin

Burada kendiniz kelimesinden kastedilen şey sizin özgür bir birey olarak yaşama dahil olduğunuz dönemdir. Aileniz sizi özgüvenden yoksun yetiştirmiş olabilir. Anne babanız endişeli, korkak ve sorumluluk almaktan çekinen bireyler olabilir. Onların sizin yetişmenizde olumsuz tutumları olabilir. Siz de hayatınızın belli dönemlerinde özgüvenden yoksun bir yaşam sürmüş olabilirsiniz. Bu olumsuz dönemlerin hayatınızda sizi engellemesine izin vermeyin. Siz ne zaman yaşama daha doğrusu özgüvenli yaşama merhaba demişseniz kişisel tarihinizi o an olarak belirleyin.

Küçük eylem planları hazırlayın

Çok büyük, uzun zamana yayılmış idealler kişinin özgüvenini artırmaz. Zaten bu tarzdaki amaçlar oldukça soyuttur. Kişi bu amaca ulaşmak için yıllarca bekleyebilir. İnsanların hayat içindeki özgüvenini artıran ise bu büyük planlar değil küçük planlardır. Kısa sürede uygulanabilecek planlar hazırlayın. O planınızı gerçekleştirmek için stratejiler belirleyin. Ulaşılabilir hedefler belirleyerek bunları gerçekleştirin. Bu sizi oldukça memnun edecek ve özgüveninizi artıracaktır. Mesela uzun zamandır ertelediğiniz bir şey varsa onun planını yapın ve en geç iki gün içinde bunu gerçekleştirin. Zor kabul edilen işlerin başarılabildiğini görüp özgüveninizi artıracaksınız.

İhtiyaç duyduğunuz ama bilgi sahibi olmadığınız konularda bilgi edinin

Basit ama hayati konularda pratik bilgilere sahip olmanız özgüveninizi artırır. Mesela ilk yardım konusunda kısa sürece hayat kurtaran bilgilere sahip olabilirsiniz. İnsan hayatını kurtarabilecek bir kişi olarak kendinizi görmeniz siz güçlü kılacaktır. Ya da çok sık duyduğunuz ama anlamını bilmediğiniz bir kelimenin anlamını birkaç dakikada öğrenebilirsiniz. Bundan sonraki aşamalarda o kelime söylendiğinde siz kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. Unutmayın ki bilgi insanı güçlü kılar.

İyimser olun ve pozitif düşünün

Sorunlar karşısında iyimser olmanız ve pozitif düşünmeniz yaratıcılığınızı artırır. Kötümserlik insanların algılarını köreltir, yaratıcılığınızı zayıflatır. Kötümser insan sorunlara çözüm bulma konusunda yeteneklerini kullanmaktan kendi kendisini alıkoymuştur. Siz iyimser olun. İyimserlik sizi psikolojik olarak daha güçlü kılacak ve özgüveninizin artmasına zemin hazırlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Önemli Ayrıntıları ile Sosyal Fobi Testi

Arkadaşlarınızı ve sosyal çevrenizi iyi seçin

Sizi köreltecek, umutsuzluğa sevk edecek arkadaşlardan uzak durun. Arkadaşlarınızın idealleri, hayalleri olsun. Öyle dostlar edinin ki “olamaz” kelimesini telaffuz etmesinler. “Olacak” ifadesini kullanan kendisine güvenen dostlar bir süre sonra sizin de kendinize güvenmenizi sağlayacaklardır.

Reddetmeyi net ama kibar şekilde yapmayı öğrenin

Hoşunuza gitmeyen durumlarda reddetmeyi net şekilde yapın. Bunu yaparken yuvarlak cümleler kullanmayın. Birkaç cümle ile açık açık reddettiğinizi belirtin. Kararlı olun. Ancak kibar bir şekilde bunu yapmayı öğrenin. Böyle davrandığınızda insanlar bunun bir tercih olduğunun farkına varacaklar, sizden küsmenden ve size saygı duyarak sizi olduğunuz gibi kabulleneceklerdir.

Küçük gruplarda dahi olsa toplum önünde konuşma yapın

Bir apartman sakinleri toplantısı, ya da iş yerindeki küçük bir fikir alışverişi toplantısı dahi olsa konuşma yapın. Tek bir kişi ile konuşma yapmak ile grup karşısında konuşma yapmak arasında ciddi farklılıklar vardır. Birden çok kişinin aynı anda sizi dinlemesi zevkini mutlaka yaşayın. Kişiyi aşıp kişileri ikna ettiğinizde ya da yönlendirdiğinizde özgüveninizin müthiş bir şekilde arttığını göreceksiniz.

Sağlığınızla, kişisel bakımınızla ve uyku düzeninizle ilgili planlamalar yapın

Kişisel bakımınıza önem vermeniz, sağlığınızı korumanız, spor yapmanız ve uyku süresini ve niteliğini düzenlemeniz özgüven kazanma üzerinde sanıldığından çok daha etkilidir. Bu sayılan durumların hepsinde siz hayatın tam merkezinde durursunuz. Bu nedenle kendinizle ilgili aldığınız her küçük karar bile özgüveniniz üzerinde hemen etki eder.

Gerçekten de Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı, çok güçlü dualarla dolu muazzam bir kitap. Okuyucu yorumlarını okuyunca mucizeye zaten şahit olacaksınız. Bu kitap gerçekten hayatınızı değiştirecek.

Şuraya tıklayıp Kenzül Dua kitabını indirin.

Gideceğiniz sayfada bunlar gibi daha yüzlerce mucizevi yorum var, artık kendinize bir fırsat vermenin vakti geldi:

 

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top